Grupa Nowy Szpital: 70 tysięcy pacjentów w roku 2012

0
791

W 2012 roku w placówkach Grupy Nowy Szpital hospitalizowano ponad 70 tysięcy pacjentów, a na świat około 4 tysiące dzieci. Szpitale inwestowały w nowy sprzęt medycznych, uruchamiały dodatkowe usługi, modernizowały i remontowały oddziały szpitalne i przychodnie.

W 2012 roku do Nowych Szpitali w Olkuszu, Świeciu i Świebodzinie zakupione zostały nowe tomografy komputerowe.  Mieszkańcy Wschowej i okolic od roku 2013 mogą korzystać ze stacji dializ. W Świeciu i Szubinie oddano do użytku nowe oddziały położnicze. W Nowym Szpitalu w Świeciu operacje odbywają się na wyremontowanym i nowocześnie wyposażonym  bloku operacyjnym. Pacjenci z Nakła mają do dyspozycji odnowione poradnie specjalistyczne. W Nowym Szpitalu w Olkuszu rusza kolejna duża inwestycja – remont oddziału neurologiczny i udarowego. Natomiast Nowy Szpital w Kostrzynie nad Odrą w  roku 2013 czeka termomodernizacja, na którą szpital otrzyma około 1,5 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wartość planowanych w latach 2013-2015 inwestycji w Nowych Szpitalach to ponad 37 mln zł.

W mijającym roku zmiany objęły również Grupę Nowy Szpital. W jej strukturze powstało Nowe Ratownictwo Medyczne. Celem działalności nowego podmiotu jest między innymi podniesienie jakości ratownictwa w GNS i jego rozwój. Zmiany organizacyjne rozpoczęły się również w Nowych Szpitalach. Polegają one na większej konsolidacji placówek, które umożliwią lepsze skupienie się na obsłudze pacjenta.

Nowe Szpitale obejmują swoją opieką ponad 630 tysięcy mieszkańców powiatów. Zapewnienie kompleksowej opieki medycznej lokalnej społeczności to duże wyzwanie, tym bardziej że środki przeznaczone na ten cel są ograniczone. W Grupie Nowy Szpital, wszystkie placówki podpisały już z NFZ umowy na 2013 rok. W większości, wysokość kontraktów została utrzymana na poziomie z roku 2012.  NFZ starał się zabezpieczyć przede wszystkim procedury tzw. ratujące życie: OIOM, udary, porody. Podwyższona została również stawka na ratownictwo medyczne.