Helimed: inwestycja w pracownię RTG w Katowicach

0
915

Jeden z najnowocześniejszych aparatów radiologicznych (RTG) w Europie jest już dostępny dla pacjentów Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach dzięki inwestycji Helimed Diagnostic Imaging.

Helimed już od 1999 roku współpracuje z Centralnym Szpitalem Klinicznym w Katowicach, dostarczając najwyższej klasy sprzęt diagnostyczny i wykonując usługi radiologiczne. Obecna inwestycja  w nowoczesną pracownię RTG jest uzupełnieniem wieloletniej współpracy, a jeden z najważniejszych szpitali klinicznych w Polsce uzyskuje dostęp nie tylko do nowoczesnego sprzętu, ale również do najnowocześniejszych rozwiązań informatycznych wspierających radiologię.

Urządzenie warte 2 mln zł, wyposażone między innymi w tor wizyjny, to nowa szansa dla blisko 2 tysięcy pacjentów rocznie.

– Aparat wykonuje wszelkie możliwe badania RTG, a jego szczególnymi zaletami są: szybka możliwość wykrycia, zagrażającej życiu i zdrowiu chorego, nieszczelności w zespoleniu po operacjach chirurgicznych (np. w obszarze przewodu pokarmowego) oraz precyzyjna diagnostyka potencjalnych zmian nowotworowych. Urządzenie może uratować życie pacjenta w takim sensie, że jeśli bardzo szybko uda nam się wykryć nieprawidłowość i zareagować to ryzyko dotkliwych dla chorego konsekwencji zdrowotnych znacznie maleje – tłumaczy dr hab. Joanna Pilch-Kowalczyk, radiolog.

Aparat służył będzie między innymi pacjentom oddziałów chirurgii przewodu pokarmowego, gastroenterologii oraz chorób wewnętrznych, a także poradni przyklinicznych. Jego zaletą jest ograniczenie do absolutnego minimum dawki promieniowania, która jest zdecydowanie mniejsza niż ta, którą otrzymuje chory w przypadku korzystania ze starszych typów urządzeń. – Dodatkowo, aby wykryć wszelkie patologie jeśli chodzi o układ pokarmowy, pacjent, który na przykład nie jest w stanie samodzielnie się poruszać, może mieć sprawnie przeprowadzone badanie gdyż urządzenie wyposażone zostało w specjalistyczny, bardzo funkcjonalny stół. Odciąża to także personel medyczny, który może skupić się przede wszystkim na diagnostyce obrazowej – podkreśla dr hab. Joanna Pilch-Kowalczyk.

Wyposażenie w supernowoczesny sprzęt to znacznie większe szanse sporządzenia maksymalnie precyzyjnej analizy przeprowadzonych badań (dynamiczny zapis umożliwia cofnięcie się do wybranego przez wykonującego badanie momentu) oraz nowe perspektywy dydaktyczne, zwłaszcza jeśli chodzi o studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego  w Katowicach i  lekarzy w trakcie specjalizacji. 

– Studenci SUM zyskają kolejną możliwość zapoznania się z najbardziej zaawansowanym technologicznie sprzętem, jaki jest wykorzystywany w diagnostyce i leczeniu pacjentów oraz uczenia się od najlepszych specjalistów. Dzięki temu będą jeszcze lepiej przygotowani do podjęcia pracy czy prowadzenia badań naukowych – mówi rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach profesor Przemysław Jałowiecki.

Helimed Diagnostic Imaging działa od 1998 roku, kiedy uruchomiono pierwszą na Śląsku pracownię tomografii komputerowej w Szpitalu Kolejowym w Katowicach. W kolejnych latach Helimed otwierał nowe pracownie diagnostyczne w nowych lokalizacjach. Obecnie jest to największa sieć diagnostyczna w województwach: śląskim i opolskim i jedna z największych w Polsce. Ośrodek wykonuje rocznie około 100 tysięcy badań.

Spółka prowadzi również gabinety urologiczne oraz zakład rehabilitacji leczniczej w Katowicach. Ośrodki firmy działają w Katowicach, Sosnowcu, Czeladzi, Zawierciu, Opolu i Kędzierzynie Koźlu.