Helimed otworzył nowoczesną pracowni RMI w Katowicach

0
924

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. profesora K. Gibińskiego w Katowicach-Ligocie powstała nowa pracownia rezonansu magnetycznego z najnowszym w Polsce aparatem rezonansu magnetycznego Magnetom Skyra 3T firmy Siemens. Placówkę prowadzi Centrum Diagnostyczne Helimed.

Otwarcie pracowni odbyło się 16 września 2016. Nowoczesny 3-teslowy aparat rezonansu zainstalowany w placówce wyposażony jest w system TrueForm umożliwiający dokładną ocenę nawet niewielkich zmian chorobowych. W urządzeniu zastosowano także nowatorską technologię Tim 4G (Total Imaging Matrix), umożliwiającą połączenie dowolnych cewek pomiarowych w całość, którą system rozpoznaje, jako jedną, dużą matrycę pomiarową.

To rozwiązanie pozwala na skanowanie w dużym polu widzenia czyli badanie dużych obszarów lub nawet całego ciała pacjenta, bez konieczności zmiany cewek i przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dobrej rozdzielczości. Możliwości aparatu pozwalają na uzyskanie obrazów w wysokiej jakości co przy jednoczesnym braku konieczności zmiany cewek w trakcie badania zdecydowanie skraca czas jego trwania.

Zastosowanie obrazowania równoległego (Grappa, Caipirinha) oraz nowoczesnych rozwiązań Blade i 2D Pace zapewnia redukcję artefaktów ruchowych, dzięki czemu nie ma konieczności, aby pacjent wstrzymywał oddech w trakcie badania.

Nowoczesna technologia dostępna jest zarówno dla pacjentów wykonujących badania refundowane przez NFZ jak dla hospitalizowanych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, w którym leczonych jest rocznie około 25 000 pacjentów. Z ultranowoczesnej diagnostyki skorzystają chorzy ze wszystkich oddziałów szpitala, a w szczególności gastroenterologii i hepatologii, chorób wewnętrznych, autoimmunologicznych i metabolicznych, pneumonologii, ginekologii i położnictwa, endokrynologii ginekologicznej, chirurgii przewodu pokarmowego, neurologii, udarowego oraz neurochirurgii.

Dostęp do nowoczesnego 3T aparatu rezonansu daje badaczom i lekarzom nowe możliwości uczestnictwa w projektach naukowych i badaniach klinicznych, które wymagają użycia tak zaawansowanych technologii.

Helimed specjalizuje się wykonywaniu badań wysokospecjalistycznych z zakresu tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Spółka istnieje od 1998 roku, kiedy to uruchomiono pierwszą na Śląsku pracownię tomografii komputerowej w Szpitalu Kolejowym w Katowicach.

Obecnie Helimed to największa sieć diagnostyczna w województwie śląskim i opolskim i jedna z największych w Polsce. Ośrodek wykonuje rocznie około 100 tysięcy badań.

Helimed posiada 11 pracowni tomografii komputerowej i 6 pracowni rezonansu magnetycznego a także pracownie USG i RTG. Pracownie znajdują się w ważniejszych miastach województwa śląskiego (Katowice, Żory, Bieruń, Zawiercie, Sosnowiec, Siemianowice, Czeladź, Żywiec) i opolskiego (Opole, Kędzierzyn-Koźle), umiejscowione są w budynkach szpitali.

Spółka prowadzi również gabinety urologiczne oraz zakład rehabilitacji leczniczej w Katowicach.