HIFU Clinic organizatorem seminarium naukowego

0
922

W HIFU Clinic w Grodzisku Mazowieckim odbyło się seminarium na temat zastosowania małoinwazyjnej metody wysokoskoncentrowanych ultradźwięków – HIFU (High Intensity Focused Ultrasound) w leczeniu raka stercza. HIFU Clinic jest pierwszą i jedyną w Polsce placówką oferującą tą metodę.

Metoda ta jest obecnie stosowana w leczeniu raka gruczołu krokowego w ponad 300 klinikach na całym świecie, stanowi uzupełnienie metod terapeutycznych stosowanych dotychczas w leczeniu tego schorzenia. Technologia HIFU wykorzystuje działanie precyzyjnie zogniskowanej fali ultradźwiękowej.

Seminarium w HIFU Clinic, prowadzone przez dr. n. med. Marka Filipka, szefa zespołu medycznego placówki, dotyczyło możliwości wykorzystania skoncentrowanych ultradźwięków w leczeniu raka prostaty u polskich pacjentów. Wśród prelegentów byli m. in. dr n. med. Stefen Thüroff, specjalista w małoinwazyjnym leczeniu raka stercza oraz prof. dr hab. n. med. Tomasz Demkow z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego warszawskiego Centrum Onkologii. Dzięki przekazowi z sali operacyjnej urolodzy i onkolodzy z całej Polski mogli obejrzeć zabieg z wykorzystaniem technologii HIFU.

HIFU Clinic wchodzi w skład multidyscyplinarnego niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej Ameds Centrum, który działa w budynku Specjalistycznego Szpitala Zachodniego im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim. Ameds specjalizuje się w diagnozie CCSVI (przewlekła mózgowo-rdzeniową niewydolność żylna). Oferuje diagnostykę na podstawie wyników badań USG Doppler układu żylnego oraz rezonansu magnetycznego oraz zabiegi angioplastyki żył szyjnych. Centrum działa od 2010 roku i oferuje usługi komercyjne.