Innowacje w opiece nad pacjentem – ważny głos Medicover Polska podczas Forum Ochrony Zdrowia
„Innowacyjność i informatyzacja w ochronie zdrowia. Czy w Polsce możemy tworzyć innowacyjne rozwiązania technologiczne w medycynie?” – na to pytanie próbowali odpowiedzieć specjaliści biorący udział w panelu dyskusyjnym w ramach X Forum Ochrony Zdrowia, odbywającego się podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy. Nie mogło wśród nich zabraknąć Medicover Polska, firmy która jest pionierem we wdrażaniu innowacyjnych narzędzi informatycznych.
Panele dyskusyjne w Krynicy to możliwość wymiany poglądów pomiędzy sektorem prywatnym i publicznym. W dyskusji na temat informatyzacji i innowacji w ochronie zdrowia udział wzięli między innymi Radosław Sierpiński – p.o. prezesa Agencji Badań Medycznych oraz Artur Białkowski – dyrektor zarządzający usług biznesowych Medicover, który podkreślał, iż już od wielu lat firma ta korzysta z elektronicznej dokumentacji medycznej, rozwiązań telemedycznych i nowoczesnych technologii, które ułatwiają oraz przyspieszają diagnostykę i leczenie.
– Należy odwrócić pytanie stawiane w tytule panelu i zapytać nie „czy”, ale „jak” publiczna i prywatna opieka zdrowotna mogą współpracować, aby wykorzystywać innowacyjne rozwiązania już istniejące w Polsce, bez konieczności ich tworzenia na nowo. Ostatnie lata to ważne zmiany w obszarze e-zdrowia i telemedycyny. Wdrożone dotychczas w placówkach prywatnych narzędzia e-health ułatwiają pacjentom korzystanie z usług medycznych- tłumaczył Artur Białkowski.
Przyszłość całego systemu ochrony zdrowia to dalszy rozwój w obszarze telemedycyny. Utworzona w tym roku Agencja Badań Medycznych, zgodnie z założeniami, służy skutecznemu wdrażaniu innowacji i nowych technologii do praktyki medycznej, co uwypuklał Radosław Sierpiński. Tempo rozwoju technologii medycznych na świecie błyskawicznie przyspiesza. Prawdziwy wyścig po technologie przyszłości dopiero się zaczyna – informatyka, robotyka i sztuczna inteligencja znajdują coraz szersze zastosowanie i stają się coraz bardziej dostępne. Polska znajduje się w środku tej stawki.
Czytaj także: Medicover wprowadza podpis elektroniczny dla dostawców usług medycznych>>>
– Cieszy nas, że sektor publiczny i prywatny zaczynają mówić jednym głosem na temat innowacji i informatyzacji, doceniając możliwości, jakie te zmiany przynoszą dla jakości opieki medycznej. Ministerstwu Zdrowia udało się z sukcesem wdrożyć najważniejsze narzędzia e-health. takie jak e-recepta i e-zwolnienie oraz przeprowadzić pilotaż e-skierowania. W Medicover Polska mamy w tym obszarze 13 lat doświadczenia. Od czerwca 2018 roku zintegrowaliśmy nasze systemy z ZUS w zakresie e-zwolnienia, współpracowaliśmy z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia nad projektem e-recepty, pracujemy nad wdrożeniem e-skierowania. Wystawiliśmy dotychczas pół miliona e-recept (obecnie wystawiamy ich ponad 50 tysięcy tygodniowo). Już 85 procent naszych lekarzy wystawia recepty elektroniczne. Kluczowe teraz jest dalsze, konsekwentne wdrażanie dokumentacji elektronicznej w całym sektorze opieki zdrowotnej – mówił podczas panelu dyrektor Artur Białkowski.
Z perspektywy wyzwań, z którymi mierzy się obecnie rynek opieki medycznej, szczególne znaczenie ma zwiększenie dostępu do usług medycznych, jakość świadczeń medycznych i satysfakcja pacjenta z odbytych konsultacji online. Pacjenci wysoko oceniają dostęp do konsultacji lekarskich bez konieczności odwiedzania centrum medycznego. W Medicover Polska platformy telemedycznej – zdalnych porad medycznych w formie rozmowy telefonicznej, wideotelefonu lub czatu – używa ponad sto tysięcy osób i ta liczba stale rośnie. Natomiast praktycznie wszyscy korzystają z takich usług jak przedłużenie recepty, czy omówienie wyników badań online.
Nowoczesne rozwiązania są istotne zarówno dla obsługi pacjentów, jak też dla komfortu pracy lekarzy. Medicover Polska przed kilkoma laty wdrożył funkcjonalność w elektronicznej historii choroby, która sprawdza ewentualne zależności pomiędzy przepisywanymi lekami. Rozwiązanie działa w czasie rzeczywistym, co oznacza, iż lekarz w takcie wystawiania recepty uzyskuje informację, czy istnieje ryzyko interakcji z innym przepisanym wcześniej lub obecnie lekiem. Moduł ten zwiększa bezpieczeństwo i poprawność farmakoterapii pacjentów.
Dyrektor Artur Białkowski poinformował o też o zupełnej nowości. Głosowy Asystent Medyczny, to kolejne innowacyjne rozwiązanie ułatwiające pracę lekarzom i zapewniające wysoki standard obsługi pacjentom.
– Medicover Polska testuje system rozpoznawania i przetwarzania mowy na tekst (speech-to-text) w celu usprawnienia pracy lekarzy i wsparcia w prowadzeniu elektronicznej dokumentacji medycznej. Rozwiązanie, nazwane Głosowym Asystentem Medycznym, pozwoli na szybsze i wygodniejsze zapisywanie notatek medycznych lub poprzez odpowiednie komendy wystawianie skierowania lub recepty. Dzięki temu lekarz będzie mógł więcej czasu poświęcić pacjentowi. Usprawni to także korespondencję z pacjentem bez konieczności ręcznego pisania na klawiaturze – tłumaczył.
Obecnie porady medyczne udzielane poprzez bezpieczny email w portalu pacjenta Medicover OnLine zyskują na popularności – w 2018 roku udzielono ich ponad 340 tysięcy, a w 2019 roku nastąpił wzrost o 25 procent.
– Wdrożone dotychczas narzędzia e-health nie tylko ułatwiają pacjentom korzystanie z usług medycznych, ale przede wszystkim w znaczący sposób zwiększają do nich dostęp. Każda usługa online to realne zwiększenie dostępności do lekarzy, których brak jest coraz bardziej odczuwalny. Dlatego dalszy rozwój tych narzędzi jest tak istotny – podsumował Artur Białkowski, dyrektor zarządzający usług biznesowych Medicover.
Czytaj także: Pracodawcy Medycyny Prywatnej na Forum Ekonomicznym w Krynicy>>>