Innowacyjna technologia w Carolina Medical Center
W szpitalu Carolina Medical Center w Warszawie przeprowadzono artroskopię stawu ramiennego, w trakcie której zastosowano innowacyjną technologię wszczepienia membrany – błony kolagenowej, która wspomaga długofalowo procesy regeneracyjne stawu i zmniejsza ryzyko ponownego urazu.
Ścięgna, czyli taśmy, które przyczepiają się do kości ramiennej, mogą ulec zerwaniu i dochodzi do tzw. uszkodzenia stożka rotatorów. U młodych osób może być to efekt silnego urazu (np. próba złapania ciężkiego przedmiotu, upadek na wyprostowaną kończynę) lub wielokrotnie powtarzanych mikrourazów (np. gra w tenisa, praca fizyczna). Wraz z wiekiem ścięgna ulegają naturalnemu osłabieniu i wystarczy nawet niewielkie przeciążenie aby doszło do zerwania. Szacuje się, że ponad 30 procent osób powyżej 65. roku życia może mieć uszkodzone ścięgna, a większość z nich nie odczuwa żadnych dolegliwości.
Leczenie uzależnione jest od stopnia uszkodzenia ścięgna, wieku, a także aktywności pacjenta. Gdy dojdzie do całkowitego zerwania, zalecana jest artroskopowa rekonstrukcja ścięgien, potocznie nazywana „naprawą”.
-Kilka miesięcy po zabiegu, podczas przebudowy włókien kolagenowych, naprawione ścięgna ulegają osłabieniu, co może doprowadzić do wtórnych uszkodzeń, czyli tzw. naderwań. Aby zmniejszyć to ryzyko, na zeszyte ścięgna „kładziemy” błonę kolagenową i przyczepiamy za pomocą specjalnych zszywek. Możemy to porównać do łatki, którą naszywamy na dziurawych spodniach – mówi dr n. med. Tomasz Kowalski, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Carolina Medical Center.
Małoinwazyjny zabieg artroskopowej rekonstrukcji z użyciem błony kolagenowej przeznaczony jest dla pacjentów, którzy mają uszkodzone lub przetarte stożka rotatorów. Błonę kolagenową wszczepia się również u osób, które miały już zabieg rekonstrukcji i doszło do ponownego zerwania. Operację przeprowadza się u pacjentów w celach prewencyjnych jako wzmocnienie ścięgien.
W ciągu około 3-6 miesięcy błona wzrasta w ścięgna, powodując, że są one grubsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Zmniejsza to ryzyko powtórnego zerwania.
Carolina Medical Center po raz kolejny doceniona przez WhatClinic
Carolina Medical Center to klinika ortopedii i rehabilitacji, która od lat opiekuje się sportowcami, tworzy programy profilaktyczne oraz uczestniczy w wielu wydarzeniach sportowych.
Jest Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego, współpracuje ze związkami sportowymi, których przedstawiciele odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej. Posiada także tytuł FIFA Medical Centre of Excellence.
Szpital zlokalizowany jest przy ulicy Pory 78 w Warszawie, jego filia działa w Szpitalu Swissmed przy ulicy Wileńskiej 44 w Gdańsku. Carolina Medical Center należy do Grupy Lux Med.
Źródło: Carolina Medical Center