Intercard: medal dla oddziału w Nowym Targu

0
972


Oddział Kardiologii Inwazyjnej Intercard w Nowym Targu wyróżniony został  przez władze powiatu nowotarskiego medalem Za zasługi dla Podhala. Intercard prowadzi oddział w Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu od 2007 roku.

– Kiedy przed pięcioma laty przekazywaliśmy oddział spółce Intercard towarzyszyły nam obawy, czy ta współpraca będzie korzystna dla pacjentów, czy ten eksperyment się powiedzie.  Dziś śmiało mogę powiedzieć, iż mieszkańcy Podhala zyskali dostęp do kardiologii na poziomie światowym, a ich bezpieczeństwo zdrowotne diametralnie wzrosło – powiedział starosta nowotarski Krzysztof Faber podczas uroczystości wręczenia medalu, która odbyła się z okazji 5-lecia działalności oddziału.

W ciągu tych pięciu lat pomoc na oddziale uzyskało ponad 5.600  pacjentów, w tym 3.200 chorym z zawałem serca. Pacjentom z zaburzeniami rytmu wszczepiono ponad 500 rozruszników serca, wykonano także kilkaset zabiegów ablacji serca oraz przeprowadzono kwalifikację kilkuset pacjentów wymagających leczenia kardiochirurgicznego.

Oddział Kardiologii Inwazyjnej wraz pracownią hemodynamiki spółki Intercard obejmuje opieką kardiologiczną mieszkańców powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego, suskiego, a także turystów przebywających w rejonie Tatr. Oddział uczestniczy w wielu krajowych i międzynarodowych projektach naukowo – badawczych. Przy oddziale funkcjonuje klub pacjenta. W cyklicznych zajęciach edukacyjnych w zakresie prewencji chorób serca regularnie uczestniczy około 200 pacjentów.

Spółka Intercard utworzona została w 2005 roku z myślą o rozwijaniu systemu kardiologii inwazyjnej w Polsce południowej. W tym celu utworzyła cztery oddziały kardiologii, oferujące świadczenia medyczne z zakresu kardiologii inwazyjnej finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oprócz oddziału w Nowym Targu placówki działają w Nowym Sączu,  Krośnie i Pińczowie. Od 2010 roku Intercard oferuje również leczenie w ramach poradni kardiologicznych. Pierwsza poradnia uruchomiona została w Nowym Sączu. W grudniu 2011 działalność rozpoczęła poradnia w Nowym Targu.