Invicta: nowe metody diagnostyki preimplantacyjnej

0
1295

Z myślą o parach, u których potomstwa występuje wysokie ryzyko choroby genetycznej sprzężonej z płcią, Kliniki Invicta wprowadziły specjalny rodzaj diagnostyki preimplantacyjnej – PGD X-linked. Invicta jest jedynym ośrodkiem w Polsce przeprowadzającym tego typu badania.

W przypadku stwierdzenia wysokiego ryzyka przekazania wadliwego wariantu genu dziecku pacjenci mogą zdecydować się na przeprowadzenie zapłodnienia pozaustrojowego wraz z badaniem genetycznym zarodków. W ten sposób para zwiększa szanse na uzyskanie prawidłowej ciąży i narodziny zdrowego potomstwa.

Opisano ponad 400 chorób sprzężonych z płcią o różnym wzorze dziedziczenia. Część z nich cechuje się ciężkim przebiegiem ze skróceniem czasu życia lub nieuchronnym inwalidztwem dla osoby chorej.

– Jeśli potwierdzone zostaną wskazania medyczne, w ramach programu in vitro przeprowadzane są badania genetyczne zarodków. Do tej pory przyszli rodzice mogli albo zdecydować się na tzw. selekcję płci, albo zlecić zaprojektowanie diagnostyki pod kątem konkretnych zmian w DNA. Badanie PGD X-linked umożliwia pośrednie określenie statusu genetycznego zarodka poprzez oznaczenie, który z chromosomów płciowych, prawidłowy czy nieprawidłowy, został przez niego odziedziczony. – wyjaśnia dr n. biol. Sebastian Pukszta z Laboratorium Genetycznego Invicta. – Takie sprecyzowanie zakresu badania pozwala na istotne ograniczenie kosztów i zwiększenie jego dostępności dla pacjentów. Zależnie od sytuacji, para może doczekać się zarówno córki, jak i syna, gdyż przy wyborze zarodka do transferu nie musi kierować się płcią. – dodaje dr Pukszta.

Diagnostyka preimplantacyjna w Invicta opiera się o innowacyjną technologię sekwencjonowania następnej generacji, która uznawana jest obecnie za metodę wzorcową dla innych. Jak zapewniają eksperci, cechuje ją wyjątkowa czułość i wiarygodność wyniku.

Koszt badania wynosi 5.990 zł. Para ma możliwość połączenia badania z tzw. skriningiem chromosomów w kierunku najczęstszych zespołów wad w cenie 9.990 zł za oba badania.

Invicta jest jedynym w kraju ośrodkiem wykonującym we własnym zakresie diagnostykę preimplantacyjną. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie, a swoją działalność raportuje do międzynarodowej organizacji PGD Consortium ESHRE. Pod względem liczby wykonywanych badań Invicta zajmuje 6-te miejsce na świecie. Jako pionier w skali globu, w 2013 roku wprowadziła do praktyki klinicznej diagnostykę PGS i PGD z zastosowaniem technologii NGS.

Jakość badań preimplantacyjnych potwierdzają międzynarodowe certyfikaty (UK NEQAS, CQAS). W firmie działa dedykowany zespół naukowy, który prowadzi projekty badawcze i rozwija wiedzę na temat badań PGD i PGS.

Invicta działa na rynku od 15 lat. Prowadzi kliniki leczenia niepłodności w Gdańsku, Gdyni, Słupsku, Warszawie i Wrocławiu. Prowadzi także laboratorium genetyczne, zajmujące się badaniami zarodków pod kątem nieprawidłowości genetycznych.

W styczniu 2016 Invicta poinformowała o zakupie działki w Sopocie przy ulicy Polnej, na której ma powstać Europejskie Centrum Rodziny. Będzie ono prowadzić działalność diagnostyczną i leczniczą.