Invicta: program dla pacjentów onkologicznych Zachowaj płodność

0
914


Klinika Invicta w swoich placówkach w Gdańsku i w Warszawie wprowadziła specjalny program „Zachowaj płodność’ przeznaczony dla pacjentów onkologicznych do 25 roku życia. Pacjenci ci za symboliczną złotówkę mogą skorzystać z procedury mrożenia gamet i zarodków w specjalistycznym Banku.

W zależności od sytuacji pacjenci mogą się zdecydować na mrożenie i przechowywanie przez rok tkanki jajnikowej, mrożenie – depozyt z biopsji jądra i przechowywanie materiału przez rok, mrożenie i przechowywanie przez rok komórek jajowych lub mrożenie i przechowywanie przez rok nasienia.

U kobiet optymalną opcją jest również mrożenie tkanki jajnikowej. Metoda ta – po przeszczepie (retransplantacji) wyleczonej już pacjentce – umożliwia zarówno odzyskanie płodności (bez zastosowania technik wspomaganego rozrodu), jak i powrót normalnych funkcji hormonalnych.

– Lekarze onkolodzy – czemu nie można się dziwić – koncentrują się przede wszystkim na wyleczeniu pacjenta, nie zaś na jego przyszłości już po wygranej z chorobą. Często też nie mają świadomości wszystkich możliwości, jakie obecnie oferuje medycyna w zakresie ochrony płodności. – podkreśla prof. Krzysztof Łukaszuk, Kierownik Klinik Leczenia Niepłodności Invicta. – Dlatego postanowiliśmy pomóc osobom zmagającym się z rakiem i zapewnić im możliwość posiadania potomstwa w przyszłości.

Osoby przed i w wieku prokreacyjnym chorujące na nowotwór często powracają do zdrowia, agresywna terapia jednak może trwale uszkodzić ich funkcje rozrodcze. Rozwiązaniem pozwalającym na zabezpieczenie płodności jest mrożenie gamet i zarodków. Pacjent, po wygranej z chorobą, może wykorzystać zdeponowany materiał i dzięki technikom wspomaganego rozrodu mieć dzieci.

Invicta działa od września 2000 roku. W Trójmieście dysponuje dwiema przychodniami, oddziałem jednego dnia, salą zabiegową z pełną diagnostyką laboratoryjną oraz dwiema salami pobytowymi. Od 2008 roku posiada także placówkę w Warszawie, zlokalizowaną przy ulicy Złotej. Główna działalność placówek Invicta to diagnostyka i leczenie niepłodności.