Invicta z Gdańska realizuje projekt wsparcia prokreacji
Autor: Medycyna Prywatna
29 czerwca 2018
Klinika Invicta z Gdańska została jednym z realizatorów programu wsparcia prokreacji dla mieszkańców Chojnic na lata 2018-2020. Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego rusza z początkiem lata.
W toku konkursu wyłoniono trzy ośrodki, w których małżeństwa będą mogły skorzystać z dofinansowania do in vitro. Pierwsi pacjenci już zgłaszają się do Kliniki Invicta w Gdańsku.
– Bardzo się cieszę, że samorząd w Chojnicach zdecydował się pomóc niepłodnym parom w realizacji ich pragnień. Dla około 15-20 procent naszych pacjentów metoda in vitro to jedyna szansa na poczęcie potomstwa. Jednocześnie jest to procedura specjalistyczna, zatem kosztowna. Część par ze względów finansowych ma ograniczony dostęp do takiej terapii, dlatego możliwość uzyskania dopłaty do zabiegu może okazać się bezcenna – mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk, kierownik Klinik Leczenia Niepłodności Invicta.
Udział w programie będzie wymagał spełnienia kryteriów formalnych i kwalifikacji medycznej. Propozycja kierowana jest do par małżeńskich bezskutecznie starających się o dziecko, mieszkających na terenie Chojnic i rozliczających się tu z podatków.
Warunkiem udziału w programie są stwierdzone niepowodzenia wcześniejszej diagnostyki i leczenia lub posiadanie bezpośrednich wskazań do zapłodnienia pozaustrojowego. Kobieta musi być w wieku między 21 a 40 lat (według rocznika urodzenia), choć warunkowo dopuszcza się także udział pań nieco młodszych (od 18 roku życia) i starszych (do 42 roku życia). Istotne będzie potwierdzenie wskazań do leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Kwalifikacja do programu wymaga przejścia wcześniejszej diagnostyki – wykonania badań hormonalnych, w tym AMH, LH, FSH, LTH oraz badania USG – a także konsultacji ze specjalistą.
W pierwszym roku z dopłat skorzystać będzie mogło około 30 par.
Chojnicki projekt przewiduje dofinansowanie w wysokości 5.000 zł do pojedynczej procedury in vitro. Świadczenia obejmują pobranie komórek rozrodczych wraz ze znieczuleniem, zapłodnienie pozaustrojowe, przeniesienie zarodka lub dwóch do
macicy, zabezpieczenie i przechowywanie niepodanych zarodków przez okres roku oraz dwie wizyty we wczesnej ciąży.
– Pacjenci finansować będą jedynie różnicę między dopłatą z miasta a całkowitym kosztem leczenia, w którym uwzględnić należy niezbędne badania laboratoryjne, wizyty lekarskie, leki oraz ewentualne dodatkowe procedury. To rozwiązanie bardzo korzystne, bo umożliwia spersonalizowanie terapii. Możemy uzupełnić podstawowy proces leczenia o działania, które zmaksymalizują szanse na uzyskanie ciąży u danej pary, w kontekście jej indywidualnych potrzeb – ocenia prof. Łukaszuk
Rekrutacja do programu rozpocznie się po podpisaniu umowy, w najbliższych dniach.
– Pierwsi pacjenci już zgłaszają się do Kliniki w Gdańsku. Spodziewamy się dużego zainteresowania ze strony par z Chojnic. Wiele z nich leczyła się już w przeszłości w naszym ośrodku. I widocznych efektów w przyszłości. Skuteczność leczenia metodą in vitro w naszych ośrodkach sięga około 40-50 procent. Sporej grupie par będziemy mogli zatem pomóc. W wyniku realizowanego między 2013 a 2016 rokiem programu rządowego wiele rodzin może teraz cieszyć się szczęściem swoich dzieci, poczętych dzięki wsparciu budżetu państwa. Wierzę, że program lokalny w Chojnicach, powtórzy jego sukces – podsumowuje specjalista z Invicta.
Invicta prowadzi placówki leczenia niepłodności oraz centra zdrowia kobiety w Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Słupsku i Wrocławiu.