Inwestycje prywatne w sektorze ochrony zdrowia

0
863

Prywatny sektor medyczny w Polsce od wielu lat systematycznie inwestuje ogromne środki w rozwój i modernizację szpitali i przychodni, aby zapewnić jak najlepszą opiekę pacjentom w ramach NFZ oraz usług komercyjnych. Setki milionów złotych inwestowane są co roku z prywatnych kieszeni i na własne ryzyko biznesowe.

Wydatki te nie obciążają budżetów samorządów, czy też budżetu państwa, tworzą natomiast nowe miejsca pracy. Prywatny sektor medyczny buduje nowe szpitale i przychodnie, przejmuje i modernizuje już istniejące, dokonuje zakupów sprzętu medycznego.

W ciągu 10-ciu ostatnich lat sześciu największych członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych zainwestowało łącznie ponad 1,3 mld zł, z czego na rok 2011 przypadło blisko 180 mln zł, a na 2012 rok niemal 200 mln zł. Te firmy to: Lux Med, Polsko Amerykańskie Kliniki Serca, EMC Instytut Medyczny, Enel-Med, Grupa Nowy Szpital oraz Mavit. Firmy te zatrudniają łącznie ponad 16 tysięcy osób.

W 2013 roku członkowie OSSP planują dalszy rozwój i wielomilionowe nakłady. Ogromnym ułatwieniem dla planowanych inwestycji byłyby promesy dotyczące kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia i wydłużenie horyzontu kontraktowania. Zapowiedzi wprowadzenia takich promes padają ze strony przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, ale prywatni świadczeniodawcy z niecierpliwością czekają na konkretne rozwiązania.

Zmiany te wraz z uproszczeniem procedur w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego stanowiłyby dużą zachętę do inwestowania w sektor ochrony zdrowia. Obecnie bowiem projekty w ramach PPP w sektorze medycznym nie cieszą się dużym powodzeniem.


Ewa Pogodzińska – Rzecznik Prasowy EMC Instytut Medyczny S.A.