Jakub Swadźba wyróżniony Nagrodą Specjalną w Konkursie EY Przedsiębiorca Roku 2019

0
861

Jakub Swadźba, prezes zarządu laboratoriów medycznych Diagnostyka, otrzymał Nagrodę Specjalną w 17. Edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2019. Wyniki ogłoszono podczas Gali Finałowej Konkursu w Warszawie.

– Konkurs EY Przedsiębiorca Roku od 17 lat pokazuje, jak wygląda polska przedsiębiorczość widziana przez pryzmat ludzi, którzy ją tworzą. Wyróżniają się determinacją, pasją, skutecznością, odwagą w kreowaniu i działaniu. Nie boją się wychodzić poza utarte schematy i podążają za szybko zmieniającymi się potrzebami klientów. Niezależnie od tego, czy są na początkowych etapach swojej drogi, czy to już doświadczeni przedsiębiorcy – wszyscy w wyzwaniach rynkowych zobaczyli szansę i potrafili przekuć je w sukces swój, swoich firm i pracowników – mówił Jacek Kędzior, partner zarządzający EY Polska.

Jury Konkursu oceniało kandydatów w kilku kategoriach: produkcja i usługi, nowe technologie i innowacyjność oraz nowy biznes. Przy ocenie kandydata brano pod uwagę takie cechy, jak przedsiębiorczość, wyniki finansowe, innowacje i technologie, strategię, ale i relacje ze współpracownikami oraz działalność międzynarodowa.

Jakub Swadźba współzałożył Diagnostykę Sp. z o.o. w 1998 roku. Początkowo spółka działała regionalnie, rozbudowując swoją sieć w ciągu następnych 20 lat o 174 specjalistyczne laboratoria, zlokalizowane na terenie całego kraju. Obecnie liczba pacjentów obsługiwanych co roku przez laboratoria Diagnostyki wynosi ponad 16 milionów, dla których wykonywanych jest rocznie ponad 100 milionów testów.

Czytaj także: Duże laboratoria są przygotowane na wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej>>>

Firma zatrudnia około 8 tysięcy pracowników i współpracuje z kilkoma tysiącami podmiotów. Oferta ponad 2,5 tysięcy badań dostępna jest w ponad 1000 placówek dedykowanych obsłudze klientów indywidualnych oraz poprzez platformę internetową.

Grupę Diagnostyka tworzą również medyczne laboratoria specjalistyczne jak Oncogene Diagnostics czy Centrum Genetyki Medycznej Genesis. Spójne dla diagnostyki laboratoryjnej są również dynamicznie rozwijające się badania molekularne i genetyczne. Dlatego ważną płaszczyzną rozwoju Diagnostyki są nowatorskie rozwiązania takie, jak warszawski Genomed czy start-up GenXone z Poznania.

Od kilku lat Diagnostyka aktywnie inwestuje w nowoczesną technologię i rozbudowę dużych ośrodków badawczych. Kolejne po Krakowie, kompleksy laboratoryjne otwarto niedawno w Katowicach, Radomiu i Zielonej Górze. Budowane kolejne, centralne laboratorium w Warszawie zajmie powierzchnię kilku tysięcy mkw i będzie odpowiedzią na rosnące zainteresowanie społeczne profilaktyką i ochroną zdrowia.

Spółka otwiera się także na potencjał rynków zagranicznych w dziedzinie badań laboratoryjnych; to zupełnie nowa perspektywa, która stanie się motorem rozwoju i ekspansji Diagnostyki na rynkach międzynarodowych.