Jest jednolity tekst ustawy o POZ
W Dzienniku Ustaw RP opublikowany został jednolity tekst ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, która określa cele i organizację podstawowej opieki zdrowotnej oraz zasady zapewnienia odpowiedniej jakości tych świadczeń. Tekst jednolity uwzględnia zmiany wprowadzone ustawą z 21 lutego 2019 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia RODO oraz ustawą z 19 lipca 2019 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia. Z ustawy wynika, że podstawowa opieka zdrowotna ma na celu zapewnienie opieki zdrowotnej nad pacjentem i jego rodziną i koordynację tej opieki w systemie ochrony zdrowia. Do jej zadań należy ocena potrzeb oraz ustalenie priorytetów zdrowotnych populacji objętej opieką oraz wdrażanie działań profilaktycznych, rozpoznawanie, eliminowanie lub ograniczanie zagrożeń i problemów zdrowia fizycznego i psychicznego, zapewnienie profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz promocji zdrowia dostosowanych do potrzeb różnych grup społeczeństw, a także zapewnienie edukacji świadczeniobiorcy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie i kształtowanie świadomości prozdrowotnej. Czytaj także: W prywatnych podmiotach funkcjonują wirtualne przychodnie>>> Artykuł 4 ustawy wyjaśnia, że koordynacja opieki zdrowotnej nad pacjentem w systemie ochrony zdrowia polega na zintegrowaniu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, obejmujących wszystkie etapy i elementy procesu ich realizacji, z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych, środków komunikacji elektronicznej lub publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem jakości i efektywności udzielanych świadczeń. Tekst jednolity ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej został opublikowany w Dzienniku Ustaw RP 4 lutego 2020 roku (poz. 172).
W Dzienniku Ustaw RP opublikowany został jednolity tekst ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, która określa cele i organizację podstawowej opieki zdrowotnej oraz zasady zapewnienia odpowiedniej jakości tych świadczeń.
Tekst jednolity uwzględnia zmiany wprowadzone ustawą z 21 lutego 2019 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia RODO oraz ustawą z 19 lipca 2019 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia.
Z ustawy wynika, że podstawowa opieka zdrowotna ma na celu zapewnienie opieki zdrowotnej nad pacjentem i jego rodziną i koordynację tej opieki w systemie ochrony zdrowia. Do jej zadań należy ocena potrzeb oraz ustalenie priorytetów zdrowotnych populacji objętej opieką oraz wdrażanie działań profilaktycznych, rozpoznawanie, eliminowanie lub ograniczanie zagrożeń i problemów zdrowia fizycznego i psychicznego, zapewnienie profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz promocji zdrowia dostosowanych do potrzeb różnych grup społeczeństw, a także zapewnienie edukacji świadczeniobiorcy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie i kształtowanie świadomości prozdrowotnej.
Czytaj także: W prywatnych podmiotach funkcjonują wirtualne przychodnie>>>
Artykuł 4 ustawy wyjaśnia, że koordynacja opieki zdrowotnej nad pacjentem w systemie ochrony zdrowia polega na zintegrowaniu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, obejmujących wszystkie etapy i elementy procesu ich realizacji, z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych, środków komunikacji elektronicznej lub publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem jakości i efektywności udzielanych świadczeń.
Tekst jednolity ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej został opublikowany w Dzienniku Ustaw RP 4 lutego 2020 roku (poz. 172).