Jest projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz o samorządzie ratowników medycznych. Powołanie takiego samorządu ma stanowić istotne wzmocnienie ochrony interesu publicznego – czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Zawód ratownika medycznego należy do zawodów zaufania publicznego, a jego wykonywanie jest spełnianiem misji społecznej. Zawód ten wiąże się z samodzielnością i niezależnością w wykonywaniu niejednokrotnie złożonych czynności, wymaga posiadania wysokich specjalistycznych kwalifikacji zawodowych oraz zakłada dostęp do tzw. danych wrażliwych osób trzecich.
Zgodnie z projektem ustawy zawód ratownika medycznego może wykonywać osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych i stan zdrowia pozwalający na wykonywanie tego zawodu, a także posiada znajomość języka polskiego w mowie i w piśmie w zakresie koniecznym do wykonywania zawodu ratownika medycznego.
Czytaj także: Pomimo pandemii realizujemy strategię rozwoju>>>
Do wymagań należy także rozpoczęcie przed 1 października 2019 roku studiów wyższych na kierunku (specjalności) ratownictwo medyczne i uzyskanie tytułu licencjata lub magistra na tym kierunku (specjalności), lub rozpoczęcie po 30 września 2019 roku studiów wyższych na kierunku ratownictwo medyczne, zgodnie ze standardami kształcenia i uzyskanie tytułu licencjata, lub rozpoczęcie przed 1 marca 2013 roku nauki w publicznej szkole policealnej lub niepublicznej szkole policealnej o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskanie dyplomu potwierdzającego uzyskanie tytułu zawodowego ratownik medyczny albo dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie ratownik medyczny.
Ratownikiem może być także osoba, która posiada dyplom wydany w państwie innym niż państwo członkowskie uznany w RP, potwierdzający tytuł zawodowy ratownik medyczny i która uzyskała prawo pobytu na terytorium RP, lub posiada kwalifikacje do wykonywania zawodu ratownika medycznego nabyte w państwie członkowskim uznane w RP.
Prawo wykonywania zawodu ratownika medycznego przyznawać będzie Krajowa Rada Ratowników Medycznych. Odmowa przyznania takiego prawa będzie mogła nastąpić wyłącznie w razie stwierdzenia niespełnienia wymogów. Stracić prawo wykonywania zawodu ratownik będzie mógł w razie ubezwłasnowolnienia całkowitego albo częściowego, prawomocnego skazania za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego, upłynięcia 5 lat od dnia wydania zgody, zrzeczenia się tego prawa lub śmierci.
Czytaj także: Ratownicy Scanmed dbają o bezpieczeństwo narciarskich skoczków>>>
Projekt ustawy określa także prawa i obowiązki ratowników medycznych, wśród nich jest między innymi prawo do wzglądu do dokumentacji medycznej pacjenta oraz do uzyskania od innych pracowników medycznych informacji o stanie zdrowia pacjenta, obowiązek dochowania tajemnicy czy obowiązek dokumentowania świadczeń zdrowotnych.
Nowym rozwiązaniem w stosunku do obecnego jest możliwość kształcenia ratowników medycznych na studiach drugiego stopnia, co pozwala na uzyskanie tytułu zawodowego magistra. Natomiast kształcenie podyplomowe zostało uaktualnione i doprecyzowane. Projekt mówi także o wprowadzeniu kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych.
W Polsce jest około 22,5 tysiąca ratowników medycznych. Liczba nie jest precyzyjna, gdyż nie ma obecnie rejestru przedstawicieli tego zawodu.