Już za miesiąc II Kongres Zdrowia Pracodawców RP

Eksperci, przedsiębiorcy z branży medycznej, przedstawiciele administracji państwowej oraz pacjenci spotkają się już za miesiąc na II Kongresie Zdrowia Pracodawców RP. Uczestnicy spotkania będą się zastanawiać, jak umieścić pacjenta w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz jak zadbać o jego bezpieczeństwo, równocześnie wspomagając Strategię.
– Chcemy, by II Kongres Zdrowia wpisał się w realizację Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Nie poświęca ona zdrowiu zbyt wiele miejsca i wymaga w tej kwestii uzupełnienia. Kluczowym punktem jest człowiek. To od niego zależy powodzenie Strategii i to jemu ma przecież Strategia służyć – mówi Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP.
– Ustalimy, co trzeba poprawić w organizacji ochrony zdrowia zgodnie z duchem SOR. Musimy bowiem ulokować ją na właściwym miejscu w całości systemu gospodarczego. To pozwoli zrozumieć, jak wpływa ona na zwiększanie lub zmniejszanie zasobów gospodarczych oraz jak oddziałuje na inne branże – niekiedy pozornie bardzo dalekie. Zdrowie obywateli nie może być samotną wyspą. To niezmiernie ważny element państwa. Ma ogromny wpływ na jego funkcjonowanie jako całości – wyjaśnia Andrzej Malinowski.
Według Prezydenta Pracodawców RP jedną z szans na pozytywne zmiany są innowacyjne inwestycje w zdrowie. Wymagają sporych nakładów, ale tak jak w innych branżach najnowocześniejsze technologie dają największe efekty.
– Dobrym symptomem jest także to, że rząd uwzględnia Rekomendacje powstałe po I Kongresie Zdrowia Pracodawców RP. Resort zdrowia zapowiedział między innymi zwiększenie publicznych nakładów na służbę zdrowia do 6 procent PKB w perspektywie 6 lat. Jednak pieniądze trzeba efektywnie wydawać, a jest to możliwe jest tylko wtedy, gdy zostanie wykorzystana wiedza i doświadczenia wszystkich zaangażowanych stron: firm medycznych, pacjentów, administracji państwowej itp. Tego oczekujemy od II Kongresu Zdrowia – dodaje Prezydent Pracodawców RP.
II Kongres Zdrowia Pracodawców RP będzie przebiegał pod hasłem „Zdrowie a odpowiedzialny rozwój”. Odbędzie się 26 kwietnia 2018 w Hotelu Sheraton w Warszawie.
Wśród poruszanych tematów będą między innymi zagadnienia związane ze współpracą sektora publicznego i prywatnego w polskim systemie ochrony zdrowia, z e-zdrowiem, rolą innowacyjnego przemysłu farmaceutycznego, odpowiedzialnością pracodawców za zdrowie pracowników, jakością w polskich szpitalach oraz z profilaktyką zdrowotną.
Udział w Kongresie potwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski, który wygłosi przemówienie wstępne. Poza tym uczestnikami spotkania będą przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także przedsiębiorcy i eksperci ochrony zdrowia.
Szczegółowe informacje, program oraz rejestracja – dostępne są na stronie www.kongreszdrowia.pl