Katowice: niepubliczna uczelnia będzie kształcić lekarzy

0
1148

Niepubliczna Wyższa Uczelnia Techniczna w Katowicach będzie kształcić studentów na jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarskim. Uczelnia uzyskała takie uprawnienia decyzją ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 27 lipca 2018 roku.

Minister zdrowia określił dla uczelni limit w wysokości 80 miejsc na jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarskim w formie stacjonarnej w języku polskim (dla obywateli polskich i obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej) oraz 10 miejsc na studiach w formie niestacjonarnej w języku polskim (dla obywateli krajów spoza Unii Europejskiej).

Uczelnia wnioskowała o 170 miejsc (150 i 20).

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach to trzecia uczelnia niepubliczna w Polsce, która będzie kształcić lekarzy. Pozostałe dwie to: Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, która kształci na kierunku lekarskim od 3 lat, oraz Uczelnia Łazarskiego, która kształci lekarzy od 2016 roku.

Tegoroczny limit przyjęć na kierunki lekarskie został także zwiększony poprzez podwyższenie o 48 limitu przyjęć na kierunek lekarski w Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Chodzi o studia realizowane w formie niestacjonarnej w języku polskim.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zwiększającego limity przyjęć został właśnie przekazany do konsultacji publicznych.

Resort zdrowia uzasadnia, że zwiększenie limitów przyjęć na kierunek lekarski na rok akademicki 2018/2019 ma na celu zwiększenie liczby lekarzy a tym samym zapewnienie społeczeństwu odpowiedniej opieki zdrowotnej.

W rezultacie w roku akademickim 2018/2019 limit przyjęć na studia medyczne (lekarskie i dentystyczne) wyniesie ponad 9300 miejsc.