Klinika Okulus organizuje kolejną edycję akcji „Okulary dla Afryki”

0
798

Ruszyła II już edycja akcji „Okulary dla Afryki”, którą organizuje okulistka dr n. med. Iwona Filipecka z Kliniki Okulus z Bielska-Białej, i ambasadorka Fundacji Dzieci Afryki. W poprzedniej edycji udało się zebrać ponad 6 tysięcy sztuk okularów.

– Zbieramy używane okulary korekcyjne tzw. „plusy” i „minusy” bez cylindrów oraz okulary przeciwsłoneczne. W polskich domach i szafach zajmują niepotrzebnie miejsce, a przecież mogą pomóc wielu ludziom. Ostatnio udało się uzbierać ponad 6 tysięcy sztuk okularów, które przekazaliśmy mieszkańcom Tanzanii, Kamerunu, Ugandy i do innych afrykańskich krajów. Mam nadzieję, że pobijemy ten rekord i będziemy wciąż rozwijać tę pomoc. Okulary to dla wielu ludzi w Afryce rzecz bezcenna. Ludzie nie mogą ich kupić, bo nie mają pieniędzy, ale także dlatego, że na wioskach czy w małych miastach nie mają do nich dostępu. W wielu miejscach gdzie byłam na misjach w Afryce, ludzie nie wiedzieli, że oczy można leczyć, że jest lekarz od oczu, że okulary mogą przywrócić dobre widzenie. I niewyobrażalne dla nas Europejczyków jest to jak można się cieszyć z takiej małej rzeczy jaką są używane okulary – mówi dr Iwona Filipecka.

Działania wolontariuszy wspierają nie tylko medycy i producenci leków, przekazując krople do oczu, ale również dorośli i dzieci z całej Polski, dzięki którym Afrykanie poza okularami otrzymali przybory szkolne.

Założona w 2002 roku Klinika Okulus to jeden z wiodących ośrodków okulistycznych w kraju, zajmujący się rozwiązywanie problemów z widzeniem u ludzi w każdym wieku. Dzięki unikalnemu połączeniu pracy okulistów, optometrystów, ortoptystów i optyków placówka uzyskuje spektakularne efekty w poprawie widzenia u pacjentów od 1 tygodnia  życia do 104 lat  (tyle lat miała najstarsza pacjentka placówki). Klinika oferuje pełną diagnostykę kliniczną oraz leczenie laserowe i chirurgiczne w oparciu o zaawansowane technologie medyczne i światowe standardy. Od września 2013 roku w Jaworznie działa pierwsza filia Kliniki – Specjalistyczna Poradnia Okulistyczna Okulus Plus.

Okulus realizuje wiele kampanii profilaktyczno-edukacyjnych, takie jak między innymi „Szkoła Zdrowego Widzenia” (3 edycje, zbadanych łącznie 2371 dzieci ), „Nie trać wzroku” (zbadanych blisko 1600 osób) oraz „Nie daj się AMC” na rzecz budowania świadomości społecznej w zakresie chorób siatkówki oka. 

Więcej informacji na stronie www.okulus.pl