Klinika Okulus uczestnikiem akcji profilaktycznej

0
1048

Klinika Okulus z Bielska Białej bierze udział w społecznej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Nie daj się AMD!” na rzecz budowania świadomości społecznej w zakresie chorób siatkówki oka. Kampania realizowana jest w formie bezpłatnych badań przesiewowych dla osób po 50 roku życia. Dzięki kampanii z darmowych badań wzroku skorzysta 700 mieszkańców Zagłębia.

Choroby siatkówki oka, w tym głównie związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej tzw. AMD oraz retinopatia cukrzycowa, są jedną z trzech najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie. Obecnie kontraktowany jest rządowy program leczenia AMD, dlatego wczesna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa ma decydujące znaczenie szczególnie teraz, kiedy będą zwiększone możliwości leczenia.

– Jest to szczególnie ważne, gdyż zmiany patologiczne zachodzące w siatkówce związane ze starzeniem się tkanek prowadzą do zaburzenia widzenia centralnego lub całkowitej jego utraty, uniemożliwiając w znacznym stopniu wykonywanie podstawowych czynności, takich jak czytanie, oglądanie telewizji, prowadzenie samochodu czy robienie zakupów. Tylko wczesne postawienie diagnozy i jak najszybsze leczenie pozwali chorym jak najdłużej zachować samodzielność – podkreślała dr n.med. Iwona Filipecka, kierownik naukowy kampanii i prezes Kliniki Okulus, która organizuje badania.

Bezpłatne badania adresowane są do osób po 50. roku życia z zaburzeniami widzenia, chorujących na cukrzycę lub otyłość oraz palaczy. Celem kampanii jest wyselekcjonowanie osób ze zmianami w centralnej części siatkówki oka, tzw. plamce żółtej – AMD oraz innych zmian tej części oka, takich jak między innymi retinoptia cukrzycowa, zakrzep żyły centralnej siatkówki. W niektórych przypadkach możliwe będzie również stwierdzenie schorzeń innego rodzaju, jak zaćma lub jaskra. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i trwa kilka minut.

Pacjenci z wykrytymi zmianami będą zapraszani do Specjalistycznej Poradni Okulistycznej Okulus Plus w Jaworznie na dalsze bezpłatne badania specjalistyczne w celu potwierdzenia bądź wykluczenia choroby.

Założona w 2002 roku Klinika Okulus to jeden z wiodących ośrodków okulistycznych w kraju, zajmujący się rozwiązywanie problemów z widzeniem u ludzi w każdym wieku. Dzięki unikalnemu połączeniu pracy okulistów, optometrystów, ortoptystów i optyków placówka uzyskuje spektakularne efekty w poprawie widzenia u pacjentów od 1 tygodnia  życia do 104 lat  (tyle lat miała najstarsza pacjentka placówki). Klinika oferuje pełną diagnostykę kliniczną oraz leczenie laserowe i chirurgiczne w oparciu o zaawansowane technologie medyczne i światowe standardy. Od września 2013 roku w Jaworznie działa pierwsza filia Kliniki – Specjalistyczna Poradnia Okulistyczna Okulus Plus.

Okulus realizuje wiele kampanii profilaktyczno-edukacyjnych, takie jak między innymi „Szkoła Zdrowego Widzenia” (3 edycje, zbadanych łącznie 2371 dzieci ), „Nie trać wzroku” (zbadanych blisko 1600 osób) oraz akcję pomocy ubogim mieszkańcom Afryki „Okuliści dla Afryki” (6 misji medycznych, zbadanych ponad 5 tysięcy dzieci i dorosłych) i zbiórkę okularów (2 edycje, liczba zebranych okularów: ponad 7300 sztuk).