Kluby Pacjenta – program edukacyjno-zdrowotny AHP
Kluby Pacjenta prowadzone przez Fundację „Z sercem do Pacjenta” Grupy American Heart of Poland to bezpłatne, otwarte spotkania edukacyjno-zdrowotne skierowane do osób w każdym wieku. Organizowane są one cyklicznie – od stycznia 2023 roku do tej pory odbyło się ponad 20 spotkań klubów.
Miały one miejsce między innymi w Katowicach, Poznaniu, Bielsku-Białej, Gnieźnie, Pile, Kędzierzynie-Koźlu i Chrzanowie.
– Niewłaściwy styl życia zwiększa ryzyko zachorowania na schorzenia cywilizacyjne, do których należą choroby układu krążenia i oddechowego, cukrzyca, otyłość oraz nowotwory. Specjaliści medyczni podczas spotkań Klubów Pacjenta promują zdrowe nawyki, zachęcając do ich wprowadzenia – wpływa to na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Kluby Pacjenta to doskonałe narzędzie edukacyjne. W celu zachęcenie społeczności do uczestniczenia w KP, zwracamy również uwagę na dobór tematów, oferujemy możliwość wykonania bezpłatnych badań oraz przeprowadzenia rozmów ze specjalistami – wyjaśnia Katarzyna Kucia-Garncarczyk, prezes Fundacji „Z sercem do Pacjenta”.
Kluby Pacjenta odbywają się niemal w całej Polsce – w każdym ze spotkań uczestniczy około 150 słuchaczy.
– W celu zwiększenia skali działań pozyskaliśmy Patronat Honorowy Ministerstwa Zdrowia. Rząd kładzie nacisk na edukację i profilaktykę, które są kluczowe dla zapobiegania chorobom i poprawy zdrowia społeczeństwa – o czym pisał Adam Niedzielski, Minister Zdrowia w specjalnie przygotowanym liście dla uczestników pilskiego Klubu Pacjenta. Współpraca fundacji z Ministerstwem Zdrowia przyniesie korzyści zarówno dla społeczności, jak i organizacji biorących udział w spotkaniach. Kluby Pacjenta realizujemy z udziałem NFZ, współpracujemy z różnymi instytucjami medycznymi, organizacjami pacjenckimi oraz samorządami – wyjaśnia prezes fundacji.
Pierwszy Klub Pacjenta pod honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia odbędzie się 9 maja w Rzeszowie.
Grupa American Heart of Poland prowadzi w całej Polsce 24 ośrodki, w których oferuje wielospecjalistyczną opiekę medyczną, edukację prozdrowotną, profilaktykę, diagnostykę, leczenie oraz rehabilitację. Wspiera pacjentów cierpiących na choroby cywilizacyjne, w szczególności osoby z różnymi postaciami ostrego zespołu wieńcowego, miażdżycą naczyń obwodowych, zaburzeniami rytmu i przewodzenia, niewydolnością krążenia oraz wadami serca. Do Grupy AHP obok Polsko-Amerykańskich Klinik Serca należą również szpitale wielospecjalistyczne, laboratoria, Uzdrowisko Ustroń oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe.