Kluczbork: Vital Medic walczy o kontrakt z NFZ

0
1751

Prywatny szpital Vital Medic z Kluczborka stara się o uzyskanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenia oferowane przez oddział anestezjologii i intensywnej terapii oraz oddział neurochirurgii. W tym celu rozpoczęła się akcja „OIOM i neurochirurgia dla Kluczborka”, popierana przez przedstawicieli samorządów wszystkich szczebli.

Petycje w tej sprawie mają zostać wysłane do Ministerstwa Zdrowia.

Organizatorzy akcji podkreślają, że województwo opolskie ma najmniejszą w Polsce liczbę oddziałów intensywnej terapii – 8 oraz najmniejszą liczbę łóżek w takich oddziałach przypadających na 100 tysięcy mieszkańców – 6 (średnia to 8,8). Powiat kluczborski i namysłowski są w ogóle pozbawione takich oddziałów.

Region ten posiada także jedną z najmniejszych w Polsce liczbę łóżek neurochirurgicznych na 100 tysięcy mieszkańców – 3,5 (średnia to 5,2) oraz notuje się tam najdłuższy czas oczekiwania na zabiegi z tego zakresu – 275 dni roboczych.

Szpital Vital Medic, który powstał 3 lata temu, utworzył między innymi 8-łóżkowy oddział anestezjologii i intensywnej terapii, jednak nie ma on kontraktu z NFZ, również ze środków Funduszu nie są finansowane świadczenia w zakresie neurochirurgii. Oddział intensywnej terapii powstał między innymi dzięki funduszom unijnym. Oddział neurochirurgiczny posiada 15 łózek, w tym 4 łózka intensywnej opieki, pooperacyjne.

Placówka oferuje także świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, konsultacje specjalistyczne, między innymi w zakresie neurologii, ortopedii, leczenia bólu czy psychologii, diagnostykę (RTG, USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) oraz rehabilitację.

Szpital specjalizuje się w operacjach z zakresu neurochirurgii oraz ortopedii, a także w zabiegach chirurgii jednego dnia.

Placówka posiada kontrakt z NFZ w wysokości prawie 2,6 mln zł, który dotyczy badań rezonansu magnetycznego, rehabilitacji leczniczej oraz leczenia szpitalnego w zakresie chirurgii ogólnej i chirurgii dziecięcej (chirurgia jednego dnia).

Vital Medic mieści się przy ulicy Skłodowskiej-Curie 21 w Kluczborku. Prowadzi także oddziały zamiejscowe – poradnie leczenia kręgosłupa, poradnie neurochirurgiczne, poradnie chirurgii ręki oraz poradnie rehabilitacyjne w kilkunastu miejscowościach. Właścicielem spółki prowadzącej placówki jest Piotr Duch, biznesmen z Olesna.