Konferencja Medicover Stomatologia pod hasłem wielowymiarowości

Autor: Medycyna Prywatna
26 października 2022

Nowoczesna dentystyka stawia przede wszystkim na wielowymiarowość – to motyw, na którym oparto tegoroczną konferencję Medicover Stomatologia. Zorganizowane 15 października 2022 roku wydarzenie zgromadziło ponad 300 ekspertów z różnych dziedzin, aktywnie zaangażowanych w tworzenie i rozwój Medicover Stomatologia, w tym lekarzy dentystów, fizjoterapeutów oraz zespoły zarządzające.

Wydarzenie otworzyło wspólne wystąpienie Wioletty Januszczyk, dyrektor zarządzającej oraz Marii Michalskiej, dyrektor operacyjnej sieci. Obie przedstawicielki Medicover Stomatologia zwróciły szczególną uwagę na dynamiczny, ale także wielowymiarowy rozwój marki w ostatnich miesiącach.

–  Mimo że od ostatniej konferencji dla lekarzy minął zaledwie rok, zmiany, jakie zaszły w tym czasie w Medicover Stomatologia, są naprawdę imponujące. Staliśmy się niezwykle silnym graczem nie tylko na polskim, ale także europejskim rynku – podkreślała w swoim wystąpieniu Wioletta Januszczyk. – Do sieci autorskich centrów oraz należącej do nas grupy samodzielnych marek dołączyły niedawno dwie duże niemieckie sieci, MeinDentist i DDent. W efekcie ten rok zakończymy aż ze 109 lokalizacjami. Ten sukces to w dużej mierze zasługa ciężkiej pracy zespołów, spójnej filozofii, dla której kierunek wyznacza „Rytuał Uśmiechu”, ale także wielopłaszczyznowego podejścia do rozwoju.

Kluczowy na tym tle jest element, który mocno zaakcentowała Maria Michalska:

– Budowanie silnych i partnerskich relacji z lekarzami oraz wsłuchiwanie się w ich potrzeby są dla nas niezmiernie istotnymi kwestiami w strategii rozwoju Medicover Stomatologia na najbliższe lata – mówiła. – Jako duża organizacja wyznaczająca standardy rynkowe w naturalny sposób zapewniamy bezpieczeństwo i stabilność pracy. Jesteśmy świadomi swoich mocnych stron, ale jednocześnie jesteśmy otwarci, konsekwentnie wzmacniając wskazane w rozmowach z dentystami obszary. Najlepszym przykładem takiego dialogu jest organizowana przez nas konferencja oraz dobór merytoryki jej programu i prelegentów.

Nie był to jednak jedyny obszar, na który zwróciła uwagę Maria Michalska. W ocenie dyrektor operacyjnej kluczowym czynnikiem sprzyjającym budowie sieci jest dziś tworzenie platformy, na której lekarze mogą dzielić się wiedzą.

– Wiemy, jak ważny jest dla stomatologów rozwój własnych kompetencji. To niezwykle zmotywowana grupa, nastawiona na podnoszenie kwalifikacji, ale także dzielenie się zdobytym doświadczeniem – mówiła. – To sprzyja tworzeniu wewnętrznych inicjatyw szkoleniowych, w tym naszego najnowszego programu „Sokrates”. W ramach tego przedsięwzięcia aż 40 stomatologów-mentorów stworzyło swoim kolegom szansę na wymianę doświadczeń. Takie pionierskie podejście, także w tym obszarze, pokazuje, że mamy ogromną możliwość wpływu na kierunek rozwoju rynku, wyznaczając nowe standardy w opiece, jak również w dzieleniu się wiedzą.

Konferencja Medicover Stomatologia podkreśla rolę asystentek i higienistek

Nie tylko wystąpienia przedstawicielek Medicover Stomatologia zwracały uwagę na ważne dla wielowymiarowego rozwoju aspekty. Także zaproszeni prelegenci i gość specjalny skupili się w swoich wystąpieniach na obszarach, na których opiera się obecnie nowoczesna dentystyka.

Nowoczesne rozwiązania w dentystyce

Lekarz dent. Wojciech Fąferko zaczął od tematu „Opiekun Pacjenta + Model Skutecznej Konsultacji Pierwszorazowej – w jaki sposób można zmienić pracę i życie lekarza oraz poprawić funkcjonowanie gabinetu”. Prelegent skupił się na rozwiązaniach ułatwiających tworzenie kompleksowych planów leczenia, wykorzystując do tego nowe rozwiązania technologiczne.

Po nim wystąpił lek. dent. Marcin Krupiński, który swój wykład poświęcił jednej z najpopularniejszych ostatnio procedur stomatologii estetycznej, czyli bondingowi. Mówił o tym zabiegu podczas panelu „Bonding – odbudowa estetyczna w odcinku przednim – uproszczona procedura dla uzyskania efektu estetycznego i nowego uśmiechu podczas jednej wizyty”.

O rosnącej roli aparatów nakładkowych opowiadała z kolei dr n. med. Katarzyna Becker, członkini zarządu i współzałożycielka Polskiej Akademii Alignerowej oraz twórczyni centrum Ortodoncja Becker i Studia Ortodoncji Cyfrowej. Temat jej wystąpienia brzmiał: „Invisalign – ortodoncja efektywna i przewidywalna”.

Nie zabrakło także specjalnego gościa z zagranicy. W tym roku na konferencji Medicover Stomatologia swój wykład miał dr Fernando Rojas-Vizcaya, protetyk i chirurg jamy ustnej, adiunkt na Wydziale Protetyki Uniwersytetu Północnej Karoliny, założyciel m.in. Śródziemnomorskiego Instytutu Protetycznego. Za temat wykładu obrał „Protocols in complete arch-fixed implant prosthodontics”.

Nowoczesna stomatologia nie może się także obyć bez laserów. Temu zagadnieniu poświęcony był segment „Laser w praktyce stomatologicznej – standard czy luksus?” przygotowany przez dra n. med. Michała Nawrockiego, twórcę Nawrocki Clinic i wykładowcę.

W temacie „Diagnostyka w leczeniu implantologicznym w kontekście chorych zatok. Laryngologiczno-stomatologiczne partnerstwo w leczeniu implantologicznym” głos zabrał dr hab. n. med. Michał Michalik, podkreślając wagę międzydyscyplinarnej współpracy.

Na ten temat niej mówili także: fizjoterapeutka mgr Justyna Walczewska i logopeda mgr Olga Miklaszewska wraz z lek. dent. Martą Siewert-Gutowską i lek. dent. Bartoszem Matejkowskim. Ich panel nosił tytuł: „Co ma język i mięśnie do protetyki, czyli o leczeniu interdyscyplinarnym”.

Medicover docenia najlepszych

Tradycyjnie także podczas konferencji doceniono najlepszych, przyznając nagrody dla lekarzy, kierowników regionów i centrów, szczególnie wyróżniających się w swoich kategoriach.

Za Protetyka roku uznana została lek. dent. Milena Sawicka z Medicover Stomatologia Plac Konstytucji. Tytuł Najlepszego ortodonty przypadł drowi n. med. Nedalowi Aidi z Orto-Aidi Medicover w Poznaniu. Z kolei Najlepszym chirurgiem okazał się lek. dent. Conrad Turowski z Prestige Dent we Wrocławiu.

Statuetka Najlepszego implantologa powędrowała do rąk lek. dent. Tomasza Nowaka z Addent w Krakowie, a Najlepszego endodonty przypadła drowi n. med. Łukaszowi Suchodolskiemu z Impladent w Warszawie.

Lekarz dent. Anna Kapica z Medicover Stomatologia Atrium w Warszawie wyróżniła się w kategorii Najlepszego periodontologa. Z kolei za Najlepszego pedodontę uznana została lek. dent. Hanna Przeliorz ze Stoma-Dental Medicover w Rybniku. Na tytuł Najlepszego zachowawcy zasłużyła lek. dent. Agata Eliasz z poznańskiego Orto-Aidi Medicover.

Nie zabrakło wyróżnienia dla Najlepszego fizjoterapeuty, a została nim mgr Justyna Walczewska z Medicover Stomatologia Plac Konstytucji. Listę zamykają wyróżnienia dla lek. stom. Dariusza Niesiobędzkiego z Impladent w Warszawie, który otrzymał tytuł Lekarza roku, a wyróżnienie dla Lidera medycznego roku trafiło do lek. dent. Patryka Kononowicza z Medicover Stomatologia Gdańsk Grunwaldzka.

Na konferencji wyróżniono także centra stomatologiczne. Komisja brała pod uwagę ich osiągnięcia w poszczególnych dziedzinach. I tak Kliniką roku zostało uznane Medicover Stomatologia Kraków Pawia. Na podium, ze statuetką dla Kliniki najlepiej budującej doświadczenia pacjenta, znalazł się Dentim Clinic Medicover w Bydgoszczy.

Nagrodą za Największy wzrost wyróżniono Medicover Stomatologia Plac Konstytucji w Warszawie. Uznanie zdobyło centrum Medicover Stomatologia Warszawa Koneser za szczególne podejście do pracy zespołowej. Centra sukcesy zawdzięczają także swoim kierownikom, a jako Kierownik roku statuetkę zdobyła Aleksandra Sobik z Medicover Stomatologia Graniczna w Katowicach.

Regionem roku został region południowy, gdzie liderem jest Sandra Zuziak-Lubarska. Na koniec wyróżniono także, za szczególny wkład w dzielenie się wiedzą z zespołem, troje ekspertów: lek. dent. Martę Siewert-Gutowską, lek. dent. Michała Czarnowskiego i dr n. med. Katarzynę Becker.

Medicover Stomatologia posiada 109 nowoczesnych centrów, które oferują kompleksowy zakres usług dentystycznych. Opiekę nad pacjentami zapewnia profesjonalny zespół specjalistów – stomatologów, higienistek, asystentów stomatologicznych i recepcjonistów.

Oferta Medicover Stomatologia odpowiada na potrzeby całych rodzin, obejmując usługi z zakresu między innymi  stomatologii zachowawczej, implantologii, protetyki, ortodoncji czy stomatologii dziecięcej. Stomatologia w Medicover dostępna jest dla pacjentów zarówno w ramach abonamentów medycznych, jak i na zasadzie płatności za pojedyncze usługi. Gabinety zlokalizowane są w największych miastach na terenie całej Polski, a także  w Niemczech (w Berlinie, Poczdamie, Hamburgu i na północy kraju).

Medicover Stomatologia rośnie w Niemczech – 32 centra na największym rynku dentystycznym w Europie

Medicover Stomatologia jest częścią Medicover, międzynarodowej firmy świadczącej usługi medyczne i diagnostyczne, z siedzibą w Sztokholmie, notowaną na Giełdzie w Sztokholmie (Nasdaq Stockholm). Firma została założona w 1995 roku w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości usługi medyczne w Polsce, a następnie rozszerzyła swoją działalność na inne kraje. Obecnie największe rynki, na których działa firma to Polska, Niemcy, Rumunia i Indie. Medicover zapewnia szeroki zakres usług opieki zdrowotnej poprzez opiekę ambulatoryjną i specjalistyczną, sieć szpitali, laboratoriów oraz punktów pobrań krwi w ramach dwóch obszarów – Healthcare Services i Diagnostic Services.

Healthcare Services – oferuje wysokiej jakości usługi z zakresu profilaktyki i opieki ambulatoryjnej, specjalistycznej opieki zdrowotnej, nowoczesne usługi stomatologiczne, a także rozwiązania z zakresu wellbeing, w tym: pakiety sportowe i usługi dietetyczne. Usługi oferowane są w 8 krajach, w 133 centrach medycznych, 49 aptekach, 39 szpitalach, 109 centrach stomatologicznych, 36 salonach optycznych, 15 centrach zdrowia psychicznego (w tym w jednej poradni psychologiczno-pedagogicznej i pierwszym pełnoprofilowym szpitalu psychiatrycznym), 31 klinikach leczenia niepłodności i 108 klubach fitness i siłowniach. Główne rynki to Polska, Indie i Rumunia.

Diagnostic Services – oferuje szeroki wybór rozwiązań z obszaru diagnostyki, w tym rozległy zakres badań laboratoryjnych we wszystkich głównych obszarach patologii klinicznej, wykonywanych na etapie profilaktyki, diagnostyki i leczenia schorzeń. Działalność prowadzona jest poprzez sieć 99 laboratoriów, 852 punktów pobrań krwi oraz 24 kliniki w 10 krajach. Główne rynki to Niemcy, Ukraina, Rumunia i Polska.

W 2021 roku Medicover miał 1,337 miliona euro przychodów i zatrudniał ponad 38 000 pracowników.

Inne artykuły

Transmisja konferencji prasowej pt.: „Dostęp do metod wspierania płodności w Polsce – wyzwania i proponowane rozwiązania”

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 16.04.2024

15 kwietnia 2024 r. w godz. 9:00-11:00, w budynku Polskiej Agencji Prasowej (ul. Bracka 6/8) w Warszawie oraz online (formuła hybrydowa) Pracodawcy Medycyny Prywatnej zorganizowali spotkanie pt.: „Dostęp do metod wspierania płodności w Polsce – wyzwania i proponowane rozwiązania”.

Celem wydarzenia było zdefiniowanie kluczowych wyzwań w systemie wspierania płodności w Polsce – bazując m.in. na zapisach znowelizowanej ustawy oraz zasadach wypracowanych przez zespół ministerialny – i wskazanie, w jakim kierunku powinien być on docelowo rozwijany. Przedmiotem dyskusji były m.in. kwestie dostępu do diagnostyki, równość w dostępie do leczenia, czy też wsparcie psychologiczne.

Podczas konferencji Prezes Artur Białkowski zapowiedział powstanie – w ramach Pracodawców Medycyny Prywatnej – Forum ds. Wspierania Płodności.

– Organizacja Pracodawców Medycyny Prywatnej działa w ramach forów tematycznych, które wypracowują konkretne rozwiązania oraz rekomendacje w celu usprawnienia funkcjonowania polskiego systemu ochrony zdrowia. Dzisiejsze wydarzenie jest świetną okazją do zainaugurowania Forum ds. Wspierania Płodności. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się zdefiniować kluczowe wyzwania w systemie wspierania płodności w Polsce i wskazać kierunki, w jakich powinien on być rozwijany – podkreślił.

Forum ma stanowić platformę integrującą podmioty lecznicze oraz ekspertów i gwarantować, że ich głos, a także postulaty będą właściwie słyszalne.

Transmisja konferencji dostępna jest poniżej:

Przeczytaj teraz

W Senacie ruszyły prace Parlamentarnego Zespołu ds. Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 15.04.2024

Za nami pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Partnerstwa Publiczno-Prywatnego zaininicjowane przez Senator Agnieszkę Gorgoń-Komor we współpracy z Pracodawcami Medycyny Prywatnej. Zespół ma stanowić platformę wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk realizowanych m.in. przez przedstawicieli medycyny prywatnej, które powinny stanowić wsparcie w poprawie funkcjonowania polskiego systemu ochrony zdrowia.

Partnerstwo publiczno-prywatne jest zjawiskiem coraz szerzej wykorzystywanym w niemal wszystkich gałęziach gospodarki rynkowej. Współpraca między oboma sektorami, wykorzystanie pozytywnych doświadczeń i wdrażanie sprawdzonych rozwiązań to prosta droga do podnoszenia jakości świadczeń, a także budowania zdrowej konkurencji nie tylko w obszarze zdrowia.

Nowa kadencja parlamentu to okazja do podejmowania nowych tematów. Parlamentarzyści wykazują duże zainteresowanie partnerstwem publiczno-prywatnym. Zespół jest odpowiedzią na potrzeby cywilizacyjne, przed którymi stoją wszystkie społeczeństwa, gdzie toczy się gospodarka rynkowa – powiedziała senator Agnieszka Gorgoń-Komor, przewodnicząca nowo powołanego zespołu.

Ochrona zdrowia pierwszym tematem prac Zespołu

Tematem pierwszego posiedzenia było „Określenie partnerstwa publiczno-prywatnego na przykładzie systemu ochrony zdrowia w Polsce – dobre praktyki i transfer wiedzy”. Przedstawiciele Związku Pracodawców Medycyny Prywatnej zaprezentowali rekomendacje dotyczące funkcjonowania systemu ochrony zdrowia na przykładzie sektora prywatnego.

W ocenie przewodniczącej zespołu duże zainteresowanie partnerstwem publiczno-prywatnym podyktowane jest przede wszystkim przekonaniem, że bez niego ochrona zdrowia w Polsce nie będzie mogła skutecznie się rozwijać, z pożytkiem dla pacjentów. Dotyczy to wszystkich społeczeństw z gospodarką rynkową, gdzie sektor publiczny pozostaje nieco w tyle za prywatnym, m.in. ze względu na lepsze standardy leczenia w podmiotach prywatnych.

Obecnie prawie 36% środków z Narodowego Funduszu Zdrowia jest wydatkowanych w sektorze prywatnym, z czego blisko 80% na badania diagnostyczne czy opiekę ambulatoryjną.  Z uwagi na to należy zachęcać do jeszcze ściślejszej współpracy, przede wszystkim w celu lepszego i bardziej efektywnego wydatkowania środków na ochronę zdrowia, jak również podnoszenia jakości leczenia.

Głos sektora prywatnego

Opieka zdrowotna w Polsce jest finansowana z wielu źródeł – oprócz Narodowego Funduszu Zdrowia, są to także prywatne wydatki pacjentów. Ze względu na sposób finansowania, system ochrony zdrowia tworzą łącznie dwa sektory – publiczny i prywatny. Jednakże ze względu na przenikanie się, a także współpracę obu sektorów – wprowadzenie klarownego, prostego podziału na prywatną i publiczną ochronę zdrowia jest niemożliwe.

– Jako Pracodawcy Medycyny Prywatnej bardzo dziękujemy za to, że taki zespół powstał. Uważamy, że partnerstwo publiczno-prywatne i czerpanie ze wspólnych doświadczeń może przyczynić się do zwiększenia efektywności procesu leczenia i zapewnienia kompleksowej opieki nad pacjentem – przekazał Andrzej Podlipski, członek Zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej. Niezwykle ważną kwestią jest wycena świadczeń. Niestety dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją, w której za te same świadczenia, wykonywane przez różne podmioty, są niestety różne wyceny za punkt. To sprawia, że bardzo ciężko jest rywalizować o jakość zarówno podmiotom publicznym, jak i prywatnym – przekonywał dalej.

W trakcie posiedzenia przedstawiciele sektora prywatnego wskazywali, że chcieliby wziąć większą odpowiedzialność za pacjenta, system oraz za organizację tego systemu. Spora część dyskusji dotyczyła konieczności wzmocnienia działań profilaktycznych w kraju.

Musimy uwzględnić wszelkie komponenty, które składają się na życie w zdrowiu, takie jak np. psychiatria, psychologia czy zdrowie kobiet. Myślę, że są to obszary, które medycyna prywatna ma „zaopiekowane” od lat. To jest odpowiedni moment, aby właśnie w tych dziedzinach dzielić się doświadczeniami z partnerami publicznymi – mówił Paweł Łangowski, członek Zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej.

Zdaniem ekspertów bez dobrego zabezpieczenia kwestii profilaktyki, będącej największym elementem systemu, dalsze dyskusje na temat tego, jak poprawić efektywność lecznictwa, mogą być wtórne. Jedyną metodą, która pozwoli dobrze zaopiekować kwestię jakości w ochronie zdrowia, jest dialog między sektorem publicznym i prywatnym.

Z kolei Barbara Kopeć, wiceprezeska Zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej, wskazała, że droga do zdrowia Polaków wiedzie również przez medycynę laboratoryjną.

W ramach Pracodawców Medycyny Prywatnej współpracujemy z Instytutem Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi w celu poszerzenia możliwości lekarzy medycyny pracy. W tej chwili badania, które wykonuje lekarz medycyny pracy, są poza systemem, nie ma ich w IKP, i nawet jeśli zdiagnozuje przyczynę choroby, to właściwie nic z tym nie może dalej zrobić. Trzeba to zmienić. Powinniśmy się zastanowić, co zrobić, aby jak najdłużej utrzymać dobry stan zdrowia populacji – podkreślała, zapewniając jednocześnie o gotowości do udziału w programach profilaktyki zdrowotnej. – Badania diagnostyczne to najtańsze procedury medyczne wykonywane przez znakomitych fachowców, jakimi są diagności laboratoryjni, na profesjonalnej aparaturze, jaką dysponują laboratoria. Badania medycyny laboratoryjnej są także bardzo tanie – w budżecie szpitala stanowią zaledwie 4-5% kosztów.

Dariusz Dziełak, dyrektor Biura Partnerstwa Publicznego i Innowacji Narodowego Funduszu Zdrowia powiedział, że w zakresie realizacyjnym „tak naprawdę polski system publiczny na prywatnej opiece stoi”. Z punktu widzenia Narodowego Funduszu Zdrowia współpraca sektora publicznego z prywatnym jest nie tylko pożądana, ale także nieuchronna i konieczna.

W dyskusji nie zabrakło głosu przedstawiciela publicznego szpitala. Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego w Warszawie wskazała, że zarządzany przez nią szpital był prekursorem współpracy z sektorem prywatnym. Od 30 lat w ramach outsourcingu realizowana jest diagnostyka laboratoryjna oraz obrazowa, co – jak wskazała – ma swoje mocne i słabe strony. Podkreśliła, że obecnie konieczna jest dalsza dyskusja na temat współpracy obu sektorów oraz wypracowanie tzw. dobrych praktyk.

Uczestnicy posiedzenia wskazywali, że dla maksymalizacji osiąganych przez pacjenta korzyści współpraca pomiędzy sektorem publicznym a prywatnym powinna zostać możliwie precyzyjnie określona i unormowana. Dotychczas w debacie publicznej i parlamentarnej zabrakło merytorycznej dyskusji na temat optymalnego modelu współpracy obu sektorów. 

Przeczytaj teraz

Pracodawcy Medycyny Prywatnej organizują spotkanie: „Dostęp do metod wspierania płodności w Polsce – wyzwania i proponowane rozwiązania”

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 9.04.2024

Pracodawcy Medycyny Prywatnej zapraszają na spotkanie „Dostęp do metod wspierania płodności w Polsce – wyzwania i proponowane rozwiązania”, które odbędzie się 15 kwietnia 2024 r. w godz. 9:00-11:00, w budynku Polskiej Agencji Prasowej (ul. Bracka 6/8) w Warszawie oraz online (formuła hybrydowa).

Celem wydarzenia jest zdefiniowanie kluczowych wyzwań w systemie wspierania płodności w Polsce – bazując m.in. na zapisach znowelizowanej ustawy oraz zasadach wypracowanych przez zespół ministerialny i wskazanie, w jakim kierunku powinien być on docelowo rozwijany. Przedmiotem dyskusji będą m.in. kwestie dostępu do diagnostyki, równość w dostępie do leczenia, czy też wsparcie psychologiczne. Spotkanie będzie pierwszym krokiem ku stworzeniu – w ramach Pracodawców Medycyny Prywatnej – Forum ds. Wspierania Płodności. Forum ma stanowić platformę integrującą podmioty lecznicze oraz ekspertów i gwarantować, że ich głos, a także postulaty będą właściwie słyszalne.

Warsztat będzie składał się z dwóch części – wystąpień ekspertów klinicznych oraz debaty w gronie zaproszonych gości – w tym przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Parlamentu RP, ekspertów klinicznych oraz jednostek medycznych leczących niepłodność. Kontynuacją będą zamknięte spotkania dla zainteresowanych, podczas których wypracowane zostaną konkretne rekomendacje, które następnie zostaną komunikowane i przekazane osobom odpowiedzialnym za tworzenie systemu.

***

AGENDA

Dostęp do metod wspierania płodności w Polsce – wyzwania i proponowane rozwiązania

15.04.2024 r., godz. 9:00-11:00

9:05-9:20        OTWARCIE SPOTKANIA, Artur Białkowski, Prezes Zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej

9:20-9:50        WYSTĄPIENIA EKSPERTÓW I ORGANIZACJI PACJENTÓW

  • prof. dr hab. n. med. Rafał Kurzawa – Obecny stan i możliwości leczenia niepłodności w Polsce (Atlas niepłodności);
  • prof. dr hab. n. med. Michał Radwan Główne bariery i potrzeby w zakresie rozwoju leczenia niepłodności;
  • prof. dr hab. n. med. Robert Jach – Wyzwania w zakresie zabezpieczania płodności u pacjentów z nowotworem;

9:50-10:50      DYSKUSJA ORAZ SESJA Q&A – W drodze do optymalnego modelu wspieranie płodności w Polsce. Czego brakuje? Co należy zmienić?

                              MODERATOR: Marzena Smolińska, Doradca Zarządu InviMed

                              UCZESTNICY:

  • przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia (TBC);
  • Marek Hok, Poseł na Sejm RP;
  • prof. Mirosław Wielgoś, Konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii;
  • dr Joanna Kufel-Grabowska, Przewodnicząca Sekcji Płodności w Chorobie Nowotworowej, Polskie Towarzystwo Onkologiczne;
  • Marta Górna, Stowarzyszenie Nasz Bocian;
  • dr Łukasz Sroka, Dyrektor Medyczny, InviMed;

10:50-11:00   PODSUMOWANIE I ZAKOŃCZENIE SPOTKANIA – Artur Białkowski, Prezes Zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej

Przeczytaj teraz

Parlamentarny Zespół ds. Partnerstwa Publiczno-Prywatnego z udziałem przedstawicieli Pracodawców Medycyny Prywatnej

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 9.04.2024

W efekcie rozmów przedstawicieli Pracodawców Medycyny Prywatnej z Senator RP Agnieszką Gorgoń-Komor w Senacie został utworzony Parlamentarny Zespół ds. Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Zespół ma stanowić platformę wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk, realizowanych przez przedstawicieli medycyny prywatnej, które powinny stanowić wsparcie w poprawie funkcjonowania polskiego systemu ochrony zdrowia.

15 października odbyło się spotkanie Zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej z Senator Agnieszką Gorgoń-Komor, podczas którego podsumowaliśmy dotychczasowe rozmowy oraz zarysowaliśmy zakres tematów, które będą mogły stanowić prace zespołu. Wśród nich znalazły się m.in. przedstawienie roli sektora prywatnego, cyfryzacji w ochronie zdrowia czy zasadność określenia równych zasad i warunków finansowania świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych bez uwarunkowania struktury właścicielskiej. Efektem rozmów jest właśnie powołanie zespołu, który ma ułatwić i udrożnić komunikację pomiędzy decydentami a prywatnym sektorem medycyny.

Przeczytaj teraz

Ochrona zdrowia ukierunkowana na pacjenta

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 3.04.2024

Wspólnym mianownikiem prywatnego i publicznego sektora opieki zdrowotnej jest pacjent – jego zdrowie i profilaktyka chorób – podkreśla Artur Białkowski, nowy Prezes Zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej (PMP).

– Medycyna prywatna jest dziś skoncentrowana na pacjencie – począwszy od profilaktyki, znoszenia barier w dostępie do leczenia, zapewnienia opieki na poziomie ambulatoryjnym, aż po inwestycje w nowe technologie oraz zaangażowanie w kształcenie kadr medycznych – dodaje Prezes PMP.

Podmioty prywatne dysponują wykwalifikowaną kadrą, wiedzą, niezbędną nowoczesną infrastrukturą, a także zdobytym na przestrzeni lat doświadczeniem. Co więcej – sektor prywatny jest gotowy do dzielenia się z publicznym swoimi zasobami, doświadczeniem i know-how. Na szczególną uwagę – zdaniem Artura Białkowskiego – zasługują dobre praktyki prywatnych placówek w zakresie wdrażania innowacji, organizacji opieki oraz zarządzania.

Sektor prywatny i publiczny są naturalnymi partnerami do współpracy w zakresie wykorzystania nowych technologii, lecznictwa otwartego, a także profilaktyki, diagnostyki i organizacji opieki. Koncentracja na tych aspektach jest także zgodna z koncepcją Value Based Healthcare, w której duży nacisk kładzie się na zapobieganie schorzeniom, wczesne ich wykrywanie, a także wykorzystanie nowoczesnych technologii do leczenia w sposób najbardziej efektywny oraz wygodny dla pacjenta.

W ocenie Prezesa Pracodawców Medycyny Prywatnej kluczowe jest wprowadzenie modelu skoncentrowanego na efektach całego procesu leczenia (a nie pojedynczych świadczeń), który pozwala na poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów, pobudza konkurencję między podmiotami leczniczymi w zakresie wyników leczenia i daje stały impuls do wdrażania innowacyjnych rozwiązań z myślą – oczywiście – o pacjencie.

System ochrony zdrowia powinien zachęcać świadczeniodawców do stałego podnoszenia jakości usług, wprowadzania nowoczesnych, coraz skuteczniejszych metod leczenia. Niezbędne w tym zakresie jest również gromadzenie i udostępnianie odpowiednich danych dotyczących wyników leczenia, a także wyceny świadczeń oraz cyfryzacja systemu, w tym przede wszystkim dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej – komentuje Artur Białkowski.

Czerpanie z własnych doświadczeń może pomóc obu sektorom zmierzyć się z najpoważniejszymi wyzwaniami systemu ochrony zdrowia, jakim są np. braki kadrowe. Sektor publiczny mógłby skorzystać z doświadczeń medycyny prywatnej w zakresie organizacji pracy personelu i opieki nad pacjentami. Wykorzystanie rozwiązań telemedycznych – które podnoszą wydajność systemu przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa pacjentów oraz pracowników – jest z kolei doskonałym przykładem korzyści, jakie wnoszą do całego systemu ochrony zdrowia nowoczesne technologie.

Kolejnym istotnym elementem jest rozwój i poszerzenie skali lecznictwa otwartego, które pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów systemu ochrony zdrowia. Jego przewagą są znacznie niższe – w porównaniu z leczeniem szpitalnym – koszty, przy jednoczesnym zapewnieniu – zarówno pacjentom, jak i pracownikom medycznym – większego komfortu oraz oszczędności czasu.

Podsumowując – niezwykle ważnymi wyzwaniami i zadaniami wspólnymi dla obu sektorów są:  wykorzystanie zasobów systemu prywatnego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, racjonalizacja systemu opieki, w tym zwiększenie roli i znaczenia lecznictwa otwartego, organizacja systemu skoncentrowanego na pacjencie, wprowadzenie modelu opieki zdrowotnej opartego na wartości, stworzenie mechanizmów oceny, które będą bodźcem do poprawy jakości świadczeń, jak również zwiększania innowacyjności świadczeniodawców, wdrażanie nowoczesnych technologii, takich jak np. telemedycyna, a także inicjowanie zmian w zakresie zarządzania pracą personelu medycznego, czy wreszcie inwestycje w zdrowie publiczne i innowacyjne technologie.

Jako Pracodawcy Medycyny Prywatnej niezmiennie deklarujemy, że prywatni świadczeniodawcy są gotowi i chętni do dzielenia się doświadczeniami, które mogą przyczynić się do poprawy funkcjonowania całego systemu opieki nad pacjentem – podkreśla Prezes Artur Białkowski.

Pracodawcy Medycyny Prywatnej mają olbrzymią nadzieję, że udział, jak również rola świadczeniodawców prywatnych w całym systemie ochrony zdrowia zostaną w końcu właściwie dostrzeżone, co pozwoli na dynamizację rozwoju współpracy pomiędzy podmiotami, bez względu na strukturę właścicielską. W centrum uwagi sektora prywatnego i publicznego zawsze musi pozostawać pacjent, a chęć zapewnienia mu możliwie najlepszej opieki powinna być elementem łączącym oraz integrującym wszystkim uczestników systemu.

Przeczytaj teraz

Pracodawcy Medycyny Prywatnej życzą radosnych Świąt Wielkanocnych!

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 28.03.2024
Przeczytaj teraz