Konkurs dla pracodawców wspierających rodziny

0
962


W ramach realizacji programu polityki rodzinnej Para Prezydencka zaprasza firmy i instytucje, które dbają o zatrudnienie przyjazne rodzinie do wzięcia udziału w konkursie dla pracodawców „Dobry Klimat dla Rodziny“ i zdobycia tytułu „Laureata Nagrody Pary Prezydenckiej”.

Konkurs „Dobry Klimat dla Rodziny” skierowany do polskich pracodawców z sektora prywatnego i publicznego oraz organizacji pozarządowych. Ma na celu między innymi upowszechnianie roli ojca w wychowywaniu najmłodszych, promowanie urlopów rodzicielskich dla panów, ułatwienie powrotów do pracy po urlopach związanych z opieką nad dzieckiem, ale także pokazanie dobrych praktyk polskich firm i instytucji w zakresie wprowadzania rozwiązań przyjaznych rodzicom.

W Polsce prawie 80 procent osób w wieku 18–49 lata pracuje – często ponad 40 godzin tygodniowo. Prawie 90 procent pracowników ma sztywne godziny pracy ustalone przez pracodawców – jednocześnie starając się łączyć aktywność zawodową z życiem rodzinnym. Część osób nie mogąc pogodzić tych dwóch sfer życia wycofuje się z jednej z nich. Rezygnuje z pracy zawodowej lub nie decyduje się na posiadanie dzieci albo ich rodziny są mniejsze niż chcieliby.

Konkurs dla pracodawców „Dobry Klimat dla Rodziny” jest podzielony na trzy kategorie w zależności od liczby zatrudnianych osób: do 49 osób, od 50 do 249 osób, od 250 osób.

By przystąpić do konkursu należy do 11 sierpnia 2014 wypełnić kwestionariusz pracodawcy z pytaniami typu tak/nie dostępny pod adresem www.prezydent.pl/dla-rodziny/konkurs-pracodawcy/zgloszenie.

Jeśli firmę lub instytucję chcą zgłosić pracownicy lub organizacja społeczna, to wypełniają formularz zgłoszeniowy, w którym powinni podać kontakt do osoby uprawnionej do wypełnienia kwestionariusza. Następnie pracodawca zgłoszony do konkursu zostanie zaproszony przez koordynatora konkursu do wypełnienia kwestionariusza pracodawcy w formie on-line.

Konkurs organizuje Kancelaria Prezydenta RP wspólnie z Business Centre Club, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Inicjatywą Firm Rodzinnych, Konfederacją Lewiatan, Pracodawcami Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związkiem Rzemiosła Polskiego.

Konkurs wspierają Fundacja Humanites – Sztuka Wychowania, Great Place to Work® Institute Polska, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu oraz Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami. Partnerem i koordynatorem konkursu jest PwC. W Konkursie eksperci i członkowie Kapituły Konkursu oceniać będą dobre praktyki z zakresu łączenia życia rodzinnego z zawodowym w zgłoszonych organizacjach. Punkty będzie można zdobyć m.in. za wprowadzenie elastycznych godziny pracy i możliwości pracy z domu, ułatwianie kobietom powrotu z urlopów macierzyńskich, czy zwyczaj wspólnego świętowania razem z pracownikami ważnych momentów w ich życiu rodzinnym. Laureatów wybierze Para Prezydencka.

Uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu oraz wręczenie Nagród Pary Prezydenckiej dla pracodawców odbędzie się podczas Gali Finałowej w Pałacu Prezydenckim.

Szczegółowe informacje, regulamin i linki do kwestionariuszy zgłaszających do Konkursu znajdują się na stronach internetowych www.prezydent.pl oraz www.pwc.pl.

Udział w konkursie jest bezpłatny.