Kraków: 5 tysięcy pacjentów w Centrum Amethyst

0
1028


W Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie w połowie listopada 2016 roku leczenie zakończył pięciotysięczny pacjent. Była to chora z nowotworem głowy i szyi, skierowana do napromieniania po przeprowadzonym zabiegu operacyjnym.

Leczenie precyzyjną techniką VMAT (Volumetric Modulated Arc Therapy), która pozwala  także skrócić czas trwania napromieniania w stosunku do innych dostępnych metod, zakończono 15 listopada 2016 roku.

Pierwszy pacjent trafił do Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie 16 grudnia 2013 roku.

Od tego czasu z każdym rokiem zwiększała się liczba chorych przechodzących leczenie: w 2014 roku było to 1050 osób, w 2015 – 1871, a do połowy listopada 2016 roku już 2080 osób.

Amethyst  Radiotherapy to międzynarodowa sieć ośrodków medycznych, specjalizujących się w terapiach onkologicznych, szczególnie radioterapii.  Koncepcja sieci zakłada połączenie  kompetencji lekarzy, fizyków medycznych i techników z nowoczesnym sprzętem i technologiami medycznymi.

W ośrodkach sieci pacjenci mają dostęp do międzynarodowych konsultacji medycznych, leczeni są za pomocą nowoczesnego sprzętu i specjalistycznych procedur radioterapeutycznych, między innymi technik stereotaktycznych, IMRT (Intensity Modulated Radiotherapy), technik dynamicznych typu VMAT. Dzięki rozwojowi informatyki, zastosowaniu obrazowania 3 i 4D oraz ciągłemu doskonaleniu sprzętu medycznego nowoczesna radioterapia z wielką precyzją walczy ze zmianami nowotworowymi. Najnowsze akceleratory (przyśpieszacze) modulują wiązkę promieniowania, co umożliwia ochronę zdrowych tkanek i dostosowuje zabieg do rytmu oddechowego pacjenta.

RTCP jest spółką celową powołaną do realizacji sieci Amethyst w Polsce. Jej właścicielem jest holding medyczny Amethyst Radiotherapy Ltd, który realizuje przedsięwzięcia w Polsce, Rumuni i Francji.

Centrum Radioterapii Amethyst działa na terenie Szpitala Wojewódzkiego im. L. Rydygiera w Krakowie.