Kraków: akcja profilaktyczna w Szpitalu Bonifratrów

0
888


Szpital Bonifratrów w Krakowie bierze udział w Ogólnopolskiej Akcji Profilaktycznej „Ocal Nogę”. W ramach akcji pacjenci z niedokrwieniem kończyn dolnych będą  mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji specjalistów chorób naczyń.

Akcja skierowana jest głownie do osób powyżej 55 roku życia, które zauważyły u siebie jeden z poniższych symptomów, takich jak ból kończyn dolnych, problem z przejściem krótkiego dystansu, utrata czucia czy owrzodzenia.

Akcja „Ocal Nogę” jest odpowiedzią na rosnący problem niedokrwienia kończyn dolnych i jego konsekwencji. Obecnie co roku w Polsce wykonywanych jest aż 9 000 dużych amputacji, a liczba ta ciągle rośnie. W Europie zajmujemy czołowe miejsce pod względem wykonywanych amputacji kończyn na milion mieszkańców.

Pomysłodawcą inicjatywy jest Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej. W krakowskim Szpitalu Bonifratrów akcja „Biała Sobota w Poradniach Naczyniowych” odbędzie się 14 grudnia 2013 roku.

Szpital Bonifratrów w Krakowie jest interdyscyplinarnym ośrodkiem, zajmującym się leczeniem zachowawczym i operacyjnym, udzielaniem porad ambulatoryjnych oraz wysokospecjalistyczną diagnostyką. Usługi realizuje zarówno w ramach kontraktu z NFZ, jak i odpłatnie. Kontrakt placówki z Narodowym Funduszem Zdrowia na rok 2012 ma wartość ponad 33 mln zł i dotyczy leczenia szpitalnego, na które przeznaczone jest 29,5 mln zł, oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Szpital Bonifratrów w Krakowie jest jednym z 4 bonifraterskich szpitali działających w Polsce. Pozostałe zlokalizowane są w Katowicach, Łodzi oraz w Piaskach-Marysinie. Zakon prowadzi też Zespół Poradni i Lecznictwa w Warszawie. W Europie Zakon Bonifratrów prowadzi kilkadziesiąt placówek medycznych, których tradycje sięgają XVII wieku.