Kraków: Centrum Amethyst szkoli lekarzy-rezydentów

0
1722


Pięciu lekarzy-rezydentów przygotowuje się w Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie do specjalizacji. Centrum jest w tej chwili jedynym niepublicznym ośrodkiem z możliwością   kształcenia podyplomowego lekarzy.  

Rocznie w Polsce odnotowuje się 160 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory, tymczasem pogłębia się deficyt wyspecjalizowanych lekarzy, którzy mogliby podjąć się opieki nad pacjentami. W Polsce praktykuje jedynie około 600 specjalistów radioterapii onkologicznej.

– W edukacji studenta wydziału lekarskiego zdecydowanie za mało czasu poświęca radioterapii – mówi dr n. med. Marcin Hetnał, dyrektor Centrum Radioterapii Amethyst. – Mnie podczas zajęć z onkologii w latach 90. pokazano kilowoltowy aparat do radioterapii z lat 50., który całkowicie odbiegał  od jakichkolwiek standardów.  Dzisiaj jest  niewiele lepiej. W strukturach wydziałów lekarskich rzadko funkcjonują zakłady radioterapii, więc studenci nie mają okazji zapoznać się z nowoczesną technologią, która rządzi radioterapią, jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny. Z braku informacji niechętnie wybierają tę specjalizację – tłumaczy.

W krakowskiej placówce szkolący się lekarze opiekują się chorymi pod okiem bardziej doświadczonych kolegów, uczą się współpracy z fizykami medycznymi, poznają najnowocześniejsze technologie stosowane w radioterapii i leczeniu skojarzonym.

Centrum Radioterapii Amethyst często realizuje pionierskie projekty. W lipcu 2015 roku Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego otrzymała jako pierwsza   niepubliczna uczelnia w Polsce uprawnienia do prowadzenia studiów na kierunku lekarskim i od października 2016 roku rozpoczęła kształcenie przyszłych lekarzy. Za dwa lata studenci czwartego roku medycyny będą uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez zespół medyczny Centrum Radioterapii Amethyst. Będą mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnym sprzętem i najnowszymi perspektywami teleradioterapii i brachyterapii.

Amethyst Radiotherapy to międzynarodowa sieć ośrodków medycznych, specjalizujących   się w najnowszych terapiach onkologicznych, szczególnie radioterapii. Koncepcja sieci zakłada harmonijne połączenie kompetencji lekarzy, fizyków medycznych i techników z   najnowocześniejszym sprzętem i technologiami medycznymi.

Amethyst wdraża najnowsze osiągnięcia nauki przy zastosowaniu najwyższych standardów jakości. Pacjenci tej sieci mogą liczyć na korzystanie z wysokospecjalistycznych procedur  radioterapii skracających czas napromieniania i ograniczających powikłania terapii. Chorzy leczeni są za pomocą najnowocześniejszego sprzętu i wysokospecjalistycznych procedur radioterapeutycznych, między innymi technik stereotaktycznych, IMRT (Intensity Modulated Radiotherapy), technik dynamicznych typu VMAT. Mają też dostęp do międzynarodowych konsultacji medycznych.

RTCP jest spółką celową powołaną do realizacji sieci Amethyst w Polsce. Jej właścicielem jest holding medyczny Amethyst Medical Center, który realizuje przedsięwzięcia w Polsce, Rumuni i Francji. Właściciele firmy od wielu lat inwestują w sprawdzone projekty medyczne na świecie, takie jak europejski gigant A&D Pharma czy międzynarodowa sieć stacji dializ. Byli już obecni w Polsce, w latach 2000 – 2006 pod marką INCP utworzyli 9 niepublicznych stacji  dializ. W 2006 roku zostały  one odsprzedane grupie Fresenius, światowemu potentatowi w branży nefrologicznej.