Kraków: inwestycje Szpitala Bonifratrów

0
924


W krakowskim Szpitalu Bonifratrów trwa remont Oddziału Chorób Wewnętrznych i Angiologii oraz Pracowni Terapii Endowaskularnej Naczyń. Dzięki prowadzonym pracom remontowym podwyższony zostanie komfort pobytu pacjentów oraz jakość leczenia, a zabiegi wewnątrznaczyniowe będą realizowane przy użyciu nowej generacji aparatu angiograficznego. Remont potrwa do końca lutego 2013 roku.

W ciągu kilku najbliższych tygodni oddział zostanie gruntownie przebudowany. Zmianie ulegnie układ i liczba pomieszczeń. Po remoncie będzie dysponował 36 łóżkami, w tym 4 stanowiskami wzmożonego nadzoru, przeznaczonymi do udzielania pomocy w stanach zagrożenia życia. W salach pacjentów zamontowane zostaną nowe panele nadłóżkowe z nowoczesnym systemem przywoławczym, gazami medycznymi i oświetleniem. Nowo wyremontowany oddział będzie spełniał wszelkie wymagania w zakresie bezpieczeństwa i procedur przeciwpożarowych.

Jednocześnie w szpitalu prowadzone są prace modernizacyjne Pracowni Terapii Endowaskularnej Naczyń. Nowa pracownia spełniać będzie wymagania bezpieczeństwa i sterylności na poziomie sal bloku operacyjnego. Wyposażona zostanie w najwyższej klasy angiograf z ramieniem C, przeznaczony do zabiegów interwencyjnych  wewnątrznaczyniowych naczyń obwodowych w tym między innymi plastyki wewnątrznaczyniowej, embolizacji, balonikowania, implantacji stentów wewnątrznaczyniowych, angiografii.

Procedury te, będące często jedynym ratunkiem dla pacjentów, m.in. ze zwężonymi naczyniami krwionośnymi, miażdżycą, są istotnym uzupełnieniem wysokospecjalistycznych zabiegów naczyniowych klasycznych i hybrydowych przeprowadzanych przez lekarzy Wojewódzkiego Oddziału Chirurgii Naczyń i Angiologii bonifraterskiego Szpitala.

Szpital Bonifratrów w Krakowie jest interdyscyplinarnym ośrodkiem, zajmującym się leczeniem zachowawczym i operacyjnym, udzielaniem porad ambulatoryjnych oraz wysokospecjalistyczną diagnostyką. Usługi realizuje zarówno w ramach kontraktu z NFZ, jak i odpłatnie. Kontrakt placówki z Narodowym Funduszem Zdrowia na rok 2012 ma wartość 31 505 570,80 zł i dotyczy leczenia szpitalnego, na które przeznaczone jest 28 209 844 zł, oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Szpital jest jednym z najbardziej liczących się w Polsce ośrodków zajmujących się kompleksowym leczeniem chorób naczyń realizowanym przez Regionalne Centrum Chorób Naczyń. Rocznie w Wojewódzkiej Poradni Chorób Naczyń konsultowanych jest ponad 16 000 pacjentów. Szpital prowadzi Oddział Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej, Wojewódzki Oddział Chirurgii Naczyń i Angiologii, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Oddział Chorób Wewnętrznych i Angiologii. W ramach Oddziału Chirurgii Jednego Dnia oferuje badania diagnostyczne, zabiegi ambulatoryjne oraz zabiegi operacyjne w trybie jednodniowym. Obok oddziałów szpitalnych bonifraterski Szpital w Krakowie zapewnia pacjentom dostęp do szerokiej gamy konsultujących specjalistów i badań diagnostycznych.

Szpital Bonifratrów w Krakowie jest jednym z 4 bonifraterskich szpitali działających w Polsce. Zakon Bonifratrów prowadzi w Europie kilkadziesiąt placówek medycznych, których tradycje sięgają XVII wieku.