Kraków: NanoKnife w Szpitalu Św. Rafała Scanmed S.A.

0
1368


Szpital św. Rafała Scanmed S.A w Krakowie jest pierwszym ośrodkiem w województwie małopolskim i trzecim ośrodkiem w Polsce posługującym się unikalną metodą w leczeniu nowotworów za pomocą urządzenia NanoKnife. Urządzenie to jest stosowane w przypadku zmian nowotworowych, które z medycznego punktu widzenia nie kwalifikują się do radykalnego leczenia operacyjnego.

Urządzenie zostało wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych i do tej pory wykorzystywano było jedynie w USA oraz niektórych krajach Unii Europejskiej.

NanoKnife to nowoczesne urządzenie za pomocą którego możliwe jest nieodwracalne niszczenie komórek nowotworowych przy wykorzystaniu prądu elektrycznego. System wytwarza serię mikrosekundowych impulsów elektrycznych, które otwierają pory w błonach komórkowych. Pozwala to na trwałe uszkodzenie komórek nowotworowych przy zachowaniu ważnych struktur dla ludzkiego organizmu, na przykład naczyń krwionośnych, nerwów. Urządzenie przeznaczone jest przede wszystkim do leczenia nowotworów prostaty, trzustki, wątroby i nerek.

Zabieg z zastosowaniem technologii NanoKnife polega na zaaplikowaniu w obrębie rejonu wymagającego leczenia kilku sond w kształcie igieł, pod kontrolą USG bądź tomografii komputerowej. Zaletą owej metody w porównaniu do radioterapii jest możliwość powtarzania zabiegu w przypadku zajścia takiej konieczności. Ponadto szybki i precyzyjny zabieg zmniejsza ryzyko powikłań oraz dolegliwości pooperacyjnych dla Pacjenta.

Zabiegi przy użyciu urządzenia NanoKnife są także dostępne w prywatnej Lecznicy Certus w Poznaniu. W marcu 2014 roku wykonano tam pierwszy tego typu zabieg.

Szpital Św.Rafała prowadzi oddziały: zabiegowy ortopedyczny, neurochirurgii, zabiegowy chirurgiczny, rehabilitacji (dzienny i stacjonarny), chirurgii jednego dnia oraz anestezjologii i intensywnej terapii. Placówka sukcesywnie poszerza ofertę usług medycznych w zakresie neurochirurgii, w szczególności innowacyjnych metod operacji kręgosłupa.

Placówka oferuje zarówno usługi finansowane przez NFZ jak i komercyjne. Kontrakt szpitala na rok 2014 ma wartość ponad 26 mln zł. Środki te finansują świadczenia szpitalne w zakresie gastroenterologii, chirurgii ogólnej, chirurgii plastycznej, neurochirurgii, okulistyki, ortopedii oraz chirurgii onkologicznej a także ambulatoryjną opiekę specjalistyczną.

W ramach Grupy Scanmed Multimedis świadczone są kompleksowe usługi medyczne – od konsultacji lekarskich, poprzez diagnostykę, badania analityczne, transporty medyczne i wizyty domowe, aż po leczenie szpitalne. Grupa świadczy usługi medyczne w największych miastach w Polsce – Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu i Gdańsku, oferując usługi w ramach 24 wielospecjalistycznych centrów medycznych oraz sieci ponad 650 placówek partnerskich.