Kraków: nowe badania diagnostyczne w Centrum Medicina

0
1298


Specjalistyczne Centrum Diagnostyczno-Zabiegowe Medicina z Krakowa wzbogaciło ofertę badań diagnostycznych o cytologię cienkowarstwową będącą nową metodą wczesnego wykrywania raka układu moczowo-płciowego.

Nowotwory układu moczowo-płciowego charakteryzują się wysoką śmiertelnością głównie ze względu na późne rozpoznanie schorzenia oraz, co się z tym wiąże, późne rozpoczęcie leczenia. Rutynowe badania diagnostyczne jak cystoskopia, rezonans magnetyczny czy RTG wykazują dopiero zmiany rozwinięte. Cytologia cienkowarstwowa umożliwia wykryć stany nowotworowe już we wczesnym stadium rozwoju.

Cytologię cienkowarstwową LBC (Liquid Based Cytology) wykonuje się w technologii sprzężonego powietrza CELLPREP pozwalającej na bardzo precyzyjne wyizolowanie komórek nowotworowych z niewielkiej ilości pobranego materiału. Mocz oddany do badania osadzany jest w specjalnym płynie, a następnie poddaje się go obróbce komputerowo-maszynowej, w wyniku której oddzielone zostają wszystkie domieszki (np. krew, śluz) utrudniające odczyt w warunkach klasycznych. Wyodrębnione komórki nabłonkowe są nanoszone na szkiełko mikroskopowe komórka koło komórki, co z kolei pozwala uniknąć nakładania się na siebie skupionych komórek nabłonka (zjawiska często występującego w przypadku zwykłej cytologii).

Specjalistyczne Centrum Diagnostyczno-Zabiegowe Medicina funkcjonuje od 1989 roku, co czyni je najstarszym prywatnym podmiotem leczniczym w Krakowie, oferującym kompleksową opiekę medyczną dla pacjentów indywidualnych i korporacyjnych.

Centrum świadczy szeroki zakres procedur ambulatoryjnych oraz szpitalnych (komercyjnie i w ramach umowy z NFZ) w trzech lokalizacjach: przy ulicy Barskiej 12, Grzegórzeckiej 67C i Rogozińskiego 5. Prezesem spółki jest Jerzy Kękuś.