Kraków: nowy gastroskop w Szpitalu Bonifratrów

0
2323


Krakowski Szpital Bonifratrów wzbogacił się o nowy gastroskop. Pieniądze na zakup sprzętu przekazało Stowarzyszenie Przyjaciół Szpitala Bonifratrów w Krakowie. Koszt zakupu wyniósł 82 430 zł. Szpital rocznie wykonuje 5 tysięcy badań endoskopowych.

Nowy sprzęt (marki Olympus), charakteryzuje się doskonałym obrazem, szerokim polem widzenia oraz znakomitą głębią ostrości. Poza tym gastroskop posiada kanał z dyszą wodną, przy pomocy której można całkowicie oczyścić błonę śluzową, co pozwala na bardzo bezpieczne i niezwykle dokładne badanie.

Kolejna zaletą nowego sprzętu jest obrazowanie wąskopasmowe (NBI), dzięki któremu możliwe jest oświetlenie układu pokarmowego światłem o określonej długości fali, w celu lepszego wizualizowania zmian błon śluzowych np. przełyku Barretta.

– To wysokiej klasy sprzęt służący do profesjonalnej diagnostyki przewodu pokarmowego –  podkreśla dr Jacek Piękoś, kierownik pracowni endoskopii krakowskiego Szpitala Bonifratrów i dodaje – Endoskopy w technologii wideo są przede wszystkim dokładniejsze, przekazują powiększony obraz i dysponują wysoką rozdzielczość obrazu (HD) co pozwala nam na rozpoznanie drobnych, niewidocznych w tradycyjnych endoskopach zmian. Rocznie wykonujemy około 5 tysięcy badań endoskopowych. Dlatego staramy się aby pracownia posiadała nowoczesny sprzęt, który nie tylko zmniejszy czas oczekiwania na badanie, ale również podniesie jakość świadczonych usług a także zapewni lepsze warunki pracy.

Szpital Bonifratrów w Krakowie jest interdyscyplinarnym ośrodkiem, zajmującym się leczeniem zachowawczym i operacyjnym, udzielaniem porad ambulatoryjnych oraz diagnostyką. Usługi realizuje zarówno w ramach kontraktu z NFZ, jak i komercyjnie. Kontrakt placówki z Narodowym Funduszem Zdrowia na rok 2014 ma wartość prawie 25 mln zł i dotyczy leczenia szpitalnego, na które przeznaczone jest 21,2 mln zł, oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Placówka jest jednym z 4 bonifraterskich szpitali działających w Polsce. Pozostałe zlokalizowane są w Katowicach, Łodzi oraz w Piaskach-Marysinie. Zakon prowadzi też Zespół Poradni i Lecznictwa w Warszawie. W Europie Zakon Bonifratrów prowadzi kilkadziesiąt placówek medycznych, których tradycje sięgają XVII wieku.