Kraków: nowy tomograf komputerowy w Szpitalu Bonifratrów
Pracownia tomografii komputerowej w Szpitalu Bonifratrów w Krakowie
Pod koniec marca 2020 roku pracownia diagnostyki obrazowej Szpitala Bonifratrów w Krakowie została wyposażona w nowy tomograf komputerowy. Pracownia została także wyremontowana.
Odświeżona i doposażona pracownia dysponuje obecnie 80-rzędowym aparatem Canon Aquilion Prime SP z funkcją AiCE (Advanced intelligent Clear-IQ Engine).
Jest to pierwszy w Polsce aparat TK wyposażony w algorytm rekonstrukcyjny oparty na sztucznej inteligencji (AI), który w procesie rekonstrukcji wykorzystuje technologię głębokiego uczenia się (Deep Learning Recontruction) oraz zaawansowane przetwarzanie danych obrazowych.
Zastosowana w aparacie technologia pozwala na skrócenie czasu wykonania obrazów diagnostycznych, a także ograniczenie do niezbędnego minimum, dawki promieniowania oddziałującej na badanego.
Czytaj także: Tomma: badania rezonansu magnetycznego także w Zabrzu>>>
Tomograf może być zastosowany w diagnostyce całego ciała: mózgu, klatki piersiowej, jamy brzusznej, serca czy układu kostno-szkieletowego. Służy również do wirtualnej kolonoskopii, a także do innych badań angiograficznych.
Badania wykonywane są w ramach finansowania przez NFZ dla pacjentów hospitalizowanych w oddziałach szpitala i pacjentów kierowanych z poradni specjalistycznych, a także komercyjnie.
W krakowskim Szpitalu Bonifratrów działają oddziały: chirurgii ogólnej i onkologicznej, diagnostyczno-leczniczy, chorób wewnętrznych, angiologii i geriatrii oraz wojewódzki oddział chirurgii naczyń i angiologii z pododdziałem terapii wewnątrznaczyniowej, a także poradnie lekarza rodzinnego i specjalistyczne (między innymi ziołolecznictwa), pracownie diagnostyczne oraz dział rehabilitacji.
Pod koniec 2019 roku w placówce otwarty został po modernizacji oddział anestezjologii i intensywnej terapii.