Kraków: opieka żywieniowa dla chorych na raka w Amethyst

0
843

Od siedmiu miesięcy w krakowskim Centrum Radioterapii Amethyst prowadzone są otwarte wykłady z właściwego odżywiania dla pacjentów i ich rodzin. Jednym z ważnych elementów spotkań jest obalanie pokutujących powszechnie mitów dotyczących raka i diety, a także zwracanie uwagi na niebezpieczeństwo spadku masy ciała.

Do tej pory w wykładach uczestniczyło już niemal 150 osób.

Otwarte spotkania dla pacjentów leczących się w Centrum oraz ich najbliższych organizowane są regularnie raz w miesiącu i cieszą się dużym zainteresowaniem. Prowadząca je specjalista dietetyk podkreśla, że właściwe odżywianie podczas leczenia onkologicznego i po jego zakończeniu odgrywa kluczową rolę. Chodzi przede wszystkim o dostarczanie organizmowi wszystkich istotnych składników odżywczych, ale również zapobieganie niedożywieniu, które utrudnia leczenie, prowadzi do powikłań i może być śmiertelnie niebezpieczne.

– Tłumaczę, co jeść, a czego nie jeść w trakcie chemio- czy radioterapii, ale także jak się żywić po zakończeniu leczenia. Pacjenci bardzo często są zagubieni albo pytają o nowinki żywieniowe, tak więc jednocześnie muszę rozprawiać się z mitami, szkodliwymi dla chorych onkologicznie – podkreśla Dominika Mękal.

Centrum Radioterapii Amethyst działa na terenie Szpitala Wojewódzkiego im. L. Rydygiera. Sieć Amethyst  działa w Polsce, Rumunii i Niemczech. W Polsce R.T.C. działa poprzez spółkę celową Radiology Therapeutic Center Poland (RTCP).