Kraków: stacja dializ DaVita bez kontraktu

0
1745

Krakowska stacja dializ firmy DaVita z nie została wybrana w postępowaniu konkursowym ogłoszonym przez małopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Placówka otrzymała najmniej punktów, ponieważ nigdy nie posiadała umowy z NFZ, a zasady kontraktowania preferują dotychczasowych kontrahentów.

–  Nasza stacja działa od czterech lat i w tym czasie zapewnialiśmy pacjentom świadczenia nieodpłatne wyłącznie na nasz koszt – mówi Ewa Trzaskalska, menedżer ds. organizacji procedur DaVita.

Stacja opiekuje się 38 pacjentami, zlokalizowana jest przy ulicy Kieleckiej tuż przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

NFZ ogłosił postępowanie dotyczące zawarcia trzech umów. W konkursie złożyły oferty cztery podmioty, w tym szpital oferujący nefrologię dziecięcą. Wszystkie, oprócz stacji DaVita, podpisały umowy.

– Otrzymaliśmy najmniej punktów, ponieważ zasady kontraktowania preferują ciągłość opieki, której  nie mogliśmy zapewnić, gdyż nigdy nie posiadaliśmy kontraktu z NFZ – wyjaśnia Ewa Trzaskalska.

DaVita złożyła odwołanie od wyniku konkursu, które zostało rozpatrzone negatywnie. Złożono kolejne odwołanie i wniosek o dodatkowe postępowanie konkursowe.

Przeciwko decyzji NFZ protestują także pacjenci, których wspiera Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych.

Ewentualne przeniesienie pacjentów do innych stacji dializ, jeżeli by do niego doszło,  nie wiąże się z oszczędnościami, gdyż zabieg hemodializy obciąża płatnika takimi samymi kosztami niezależnie od tego, w której placówce jest wykonywany. Tymczasem kwestie odległości, a co się z tym wiąże – dojazdu oraz przyzwyczajenia do personelu i miejsca mają duże znaczenie dla chorych.

DaVita prowadzi 48 stacji dializ, zlokalizowanych w całej Polsce, 33 poradnie nefrologiczne oraz jeden oddział nefrologiczny.

DaVita, jest oddziałem firmy DaVita HealthCare Partners Inc., zajmującym się dializoterapią w Stanach Zjednoczonych. Posiada ponad 2119 ośrodków dializ na świecie.