Kraków: Ujastek otworzy pierwszy w Małopolsce Bank Mleka Kobiecego

0
814

18 maja 2016 roku na terenie Centrum Medycznego Ujastek w Krakowie otwarty zostanie pierwszy Bank Mleka Kobiecego w Małopolsce. Bank powstał dzięki współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego i konsultantem wojewódzkim profesorem Ryszardem Lauterbachem. Placówka będzie trzecim regionalnym bankiem mleka w Polsce.

Bank oferuje pomoc matkom, które nie mogą karmić noworodków własnym mlekiem z różnych przyczyn zdrowotnych. Jest to nowoczesne laboratorium non-profit, które zajmuje się gromadzeniem, transportowaniem, sortowaniem, badaniem, pasteryzowaniem, przechowywaniem i przekazywaniem mleka kobiecego dla potrzebujących noworodków znajdujących się w szpitalach Małopolski.

Opiekę merytoryczną nad funkcjonowaniem Banku sprawuje kierownik oddziału neonatologicznego Szpitala Ujastek, a koordynacją zadań zajmuje się koordynator Banku Mleka Kobiecego. Bank jest wspierany również przez Instytut Edukacji przy Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym Ujastek.

Fundacja Bank Mleka Kobiecego udziela wsparcia instytucjom zainteresowanym tworzeniem banków mleka. Jest też koordynatorem reaktywacji banków mleka z ramienia EMBA czyli Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka.

Centrum Medyczne Ujastek zapewnia kompleksową opiekę kobietom oczekującym potomstwa, od pierwszych chwil ciąży przez moment rozwiązania aż do opieki w okresie połogu oraz proponuje opiekę ambulatoryjną w pełnym zakresie. Prowadzi 27 poradni specjalistycznych, oferuje świadczenia rehabilitacyjne, stomatologiczne, posiada pracownię RTG oraz RMI.

Szpital Ujastek prowadzi trzy komplementarne oddziały – oddział ginekologii i patologii ciąży, oddział położniczo-ginekologiczny oraz oddział neonatologiczny, zapewniając bezpieczeństwo i dostęp do holistycznej opieki zarówno mamie jak i dziecku. Spośród wielu małopolskich szpitali, Ujastek wyróżnia najwyższy, III stopień referencyjności oddziału neonatologicznego, oznaczający wysokie kompetencje i uprawnienia do opieki nad najtrudniejszymi przypadkami patologii noworodka.