Krynica: Pracodawcy Medycyny Prywatnej rozmawiali na temat efektywności w ochronie zdrowia

0
762

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju, które odbywało się od 5 do 7 września 2017 roku, Pracodawcy Medycyny Prywatnej i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych byli organizatorami panelu „Efektywność w ochronie zdrowia – dokąd zmierza legislacja?”.

Panel poprzedzony został prezentacją prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej Anny Rulkiewicz, która przedstawiła obraz sektora prywatnego w ochronie zdrowia, w tym źródła jego efektywności. Na przykładzie outsourcingu w podmiotach leczniczych oraz prywatnych szpitali wykazała także systemowe korzyści płynące ze współpracy sektora prywatnego i publicznego.

Poseł Anna Czech, członek Komisji Zdrowia, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Ochrony Zdrowia i dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie zwróciła uwagę, że nie każdej placówce opłaca się wprowadzać outsourcing. Na przykład w placówce, którą kieruje, a jest to 700-łóżkowy szpital, taniej jest zorganizować własne pracownie, zarówno diagnostyki obrazowej jak i laboratoryjnej. Poseł zwróciła uwagę jednak, że nie w każdym szpitalu taka sytuacja ma miejsce, więc dowolność w tym zakresie jest i powinna pozostać.

Dyrektor Szpitala Bielańskiego – Dorota Gałczyńska-Zych jako lider we wdrażaniu outsourcingu nie wyobraża sobie wprowadzenia zakazu tego rozwiązania. Szpital zarządzany przez dyrektor Gałczyńską-Zych od ponad 15 lat korzysta z zewnętrznej pracowni diagnostyki obrazowej oraz pracowni diagnostyki laboratoryjnej i dyrektor nie widzi możliwości zarówno technicznych jak i finansowych czy kadrowych (kompetencyjnych), aby powrócić do własnych pracowni.

 

 

Dobre przykłady wykorzystania outsourcingu przez szpitale, którymi zarządza samorząd województwa opolskiego, podał wicemarszałek tego województwa – Roman Kolek. Zdaniem wicemarszałka zewnętrzne pracownie mogą być bardziej opłacalne dla szpitali, ale ważne jest odpowiednie nadzorowanie ich pracy i dbanie o jakość podwykonawców.

Jakub Swadźba, prezes spółki Diagnostyki oraz członek zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej opowiedział się za dobrowolnością w zakresie wprowadzania outsourcingu. Podkreślił, że w wielu szpitalach nie opłaca się outsourcować laboratoriów, ale nie oznacza to, że należy zakazać tej praktyki dyrektorom, jeśli ich zdaniem, jest to opłacalne. Zwrócił także uwagę, że w przypadku diagnostyki laboratoryjnej ogromne znaczenie ma skala zamówień odczynników i urządzeń. Pod tym względem duża firma, taka jak na przykład Diagnostyka, ma ogromną przewagę nad małymi laboratoriami i możliwości obniżenia kosztów funkcjonowania jednostki. Jest także w stanie zapewnić szerszą paletę badań niż szpitale.

Panel podsumował wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, który poinformował, że resort rozesłał do szpitali ankietę, w której dyrektorzy byli zapytani, co sądzą na temat outsourcingu. Ponieważ bardzo niewiele podmiotów udzieliło odpowiedzi, ankieta zostanie prawdopodobnie powtórzona. Minister zapewnił też, że w resorcie na razie nie trwają prace na wprowadzeniem zakazu outsourcowania czy to laboratorium czy pracowni diagnostyki obrazowej.

Na koniec dyskusji wszyscy paneliści wyrazili przekonanie, że sektor prywatny jest potrzebny w polskim systemie ochrony zdrowia.