Krynka: powstaje Zakład Opiekuńczo-Leczniczy

0
430

W miejscowości Krynka, w gminie Łuków, w północno-zachodniej części województwa lubelskiego, powstaje Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Placówkę tworzy Centrum Medyczno-Diagnostyczne z Siedlec. Wartość inwestycji to 10,6 mln zł.

Finansowanie inwestycji odbywa się za pomocą celowej spółki inwestycyjnej KBC Invest sp. z o.o., przez kredyt bankowy Banku Spółdzielczego w Sokołowie Podlaskim. Koszt inwestycji budowlanej to 9 025 721 zł. Wyposażenie zostanie kupione przez Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o.o. oraz sfinansowane przez kredyt bankowy z Deutsche Bank SA,  łączna kwota inwestycji w wyposażenie to 1 647 059 zł.

Zakończenie inwestycji planowane jest na III kwartał 2017 roku.

Zakład Opiekuńczo-Lecznicy w Krynce to pierwsza tego typu inwestycja w gminie Łuków, a tym samym pierwsza w powiatach łukowskim, ryckim i lubartowskim. Na terenie obiektu będą udzielane świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze, w tym dla pacjentów wymagających stałej wentylacji mechanicznej oraz pacjentów z problemami chorób psychogeriatrycznych i otępiennych.

Tym samym placówka odciąży oddziały miejscowego szpitala powiatowego oraz innych jednostek szpitalnych w województwie.

W placówce poza świadczeniami w zakresie opieki stacjonarnej będzie także oferowana podstawowa opieka zdrowotna, będzie funkcjonował dział rehabilitacji medycznej oraz centrum edukacyjne, które będzie pełnić rolę szkoleniową w zakresie nauki opieki nad osobami niesamodzielnymi, koordynacji opieki zdrowotnej i socjalnej.

Powierzchnia użytkowa zakładu wyniesie 2271,11mkw, a kubatura – 17598,84m sześć. ZOL będzie dysponował bazą 101 łóżek, wśród nich będą 73 łóżka o profilu ogólnym, także dla pacjentów z tetraplegią i żywionych pozajelitowo, 8 łóżek dla pacjentów wentylowanych mechanicznie oraz 20 łóżek dla pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.

Finansowanie świadczeń będzie się odbywać w ramach kontraktu z NFZ oraz w ramach środków komercyjnych.

Inwestycja ta została zgłoszona do konkursu Top Inwestycje Polski Wschodniej 2017, organizowanego przez twórców Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku. ZOL w Krynce znalazł się wśród 20 inwestycji nominowanych do konkursu.

Centrum Medyczno-Diagnostyczne działa od 1998 roku. W Siedlcach prowadzi 5 placówek– przy ulicy Ks. Niedziałka 14, przy ulicy Czerwonego Krzyża 41, przy ulicy Kleeberga 2, przy ulicy Terespolskiej 12 oraz przy ulicy Romanówka 19.

Poza tym Centrum prowadzi przychodnie w miejscowościach: Dębe Wielkie, Latowicz, Wielgolas, Nur, Ceranów, Hołubla, Domanice, Aleksandrów (województwo lubelskie), Seroczyn, Oleśnica, Bielany, Rozbity Kamień, Strachówka, Garwolin, Stanisławów, Pustelnik, a także dwie przychodnie w Mińsku Mazowieckim i Łukowie (województwo lubelskie).

Centrum prowadzi też Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Wodynie, koło Oleśnicy.

Placówki Centrum oferują usługi w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (obejmują opieką ponad 69 tysięcy pacjentów POZ), ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, medycyny pracy, diagnostyki (RTG, USG, laboratoryjna), rehabilitacji, stomatologii. Centrum prowadzi między innymi poradnię geriatryczną oraz poradnię leczenia uzależnień od alkoholu z punktem metadonowym. Usługi placówek są zarówno komercyjne jak i finansowane przez NFZ.