Łask: Centrum Dializa walczy o kontrakt z NFZ

0
870


Spółka Centrum Dializa, prowadząca szpital w Łasku, walczy o kontrakt z NFZ na świadczenia oferowane na oddziale chirurgii szczękowo-twarzowej oraz na świadczenia realizowane przez pracownię hemodynamiki.

Łódzki oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia wypowiedział spółce Dializa umowę na oddział chirurgii szczękowo-twarzowej w szpitalu w Łasku. Decyzja ta wchodzi w życie 1 lutego 2016 roku. Oznacza to, że od tego dnia pacjenci wymagający hospitalizacji na oddziale chirurgii szczękowo-twarzowej będą musieli szukać pomocy w szpitalach w Łodzi.

Centrum Dializa walczy o odzyskanie kontraktu. Zostało złożone zażalenie na czynności dyrektora łódzkiego oddziału NFZ. Spółka zapewnia także, że pomimo utraty kontraktu na oddział, poradnia chirurgii szczękowo-twarzowej będzie funkcjonowała na dotychczasowych zasadach.

Szpital w Łasku wziął też udział konkursie ofert na prowadzenie pracowni hemodynamiki i wykonywane w niej zabiegi z zakresu koronorografii i angioplastyki wieńcowej. Jednak NFZ zawarł umowę z innym świadczeniodawcą. Spółka Centrum Dializa złożyła odwołanie od tego rozstrzygnięcia.

„Ta sytuacja nie wpłynęła jednak na funkcjonowanie naszego oddziału kardiologii, który przyjmuje i będzie od 1 stycznia 2016 roku przyjmował pacjentów na dotychczasowych zasadach” – zapewnia spółka w komunikacie.

Szpital w Łasku prowadzi 14 oddziałów, w tym miedzy innymi udarowy, chirurgii szczękowej i laryngologii, dzienny rehabilitacji, chirurgii dla dzieci czy neurologii. Kontrakt placówki z NFZ w roku 2015 miał wartość około 30 mln zł. Pracownia hemodynamiki powstała w tej placówce w roku 2014. 

Centrum Dializa zarządza 44 stacjami dializ na terenie kraju, z których korzysta około 1500 pacjentów. Przeprowadzanych jest w nich ponad 200 tysięcy zabiegów rocznie.

Od pięciu lat Centrum Dializa dzierżawi szpital w Pszczynie, a od czterech– szpital w Łasku. Od września 2015 roku Centrum dzierżawi szpital w Opatowie, podpisało także porozumienie z powiatem w Białogardzie w sprawie dzierżawy miejscowego szpitala. Centrum Dializa prowadzi także ośrodek badań klinicznych Avoxova.

Centrum Dializa Sp. z o. o. powstało w 2000 roku. Prezesem spółki jest Jacek Nowakowski, który posiada 96 procent udziałów. Główna siedziba znajduje się w Sosnowcu przy ulicy Jabłoniowej 27.