Leczenie raka prostaty za pomocą robota będzie finansowane przez NFZ
Operacja za pomocą robota da Vinci w Szpitalu Mazovia w Warszawie
Zgodnie z projektem rozporządzeniem ministra zdrowia z 25 stycznia 2022 roku do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego dodano leczenie chirurgiczne raka gruczołu krokowego z zastosowaniem systemu robotowego.
Z rozporządzenia wynika, że placówki, które mają zamiar realizować takie świadczenia, powinny spełniać określone w przepisach wymagania, a jeśli ich nie spełniają, są do tego zobowiązane do 1 stycznia 2023 roku.
Wymagania te dotyczą kryteriów związanych z personelem podczas zabiegu, na który składać się powinni: lekarz specjalista w dziedzinie urologii lub chirurgii onkologicznej, lub chirurgii, lub chirurgii ogólnej, posiadający udokumentowane doświadczenie w zakresie przeprowadzenia zabiegu prostatektomii z zastosowaniem systemu robotowego – co najmniej 50 zabiegów w ostatnim roku lub średnio 50 zabiegów w ostatnich dwóch latach z zastosowaniem systemu robotowego, potwierdzone przez właściwego konsultanta wojewódzkiego, lekarz specjalista w dziedzinie urologii lub chirurgii onkologicznej, posiadający udokumentowane doświadczenie w przeprowadzaniu operacji laparoskopowych, lekarz specjalista w dziedzinie anestezjologii lub anestezjologii i reanimacji, lub anestezjologii i intensywnej terapii oraz pielęgniarka specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego lub pielęgniarka po kursie kwalifikacyjnym w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego, lub pielęgniarka z co najmniej dwuletnim doświadczeniem w instrumentowaniu do zabiegów z zastosowaniem systemu robotowego.
Doświadczenie ośrodka powinno dotyczyć wykonywania rocznie co najmniej 100 operacji usunięcia prostaty z powodu nowotworu.
Czytaj także: Szpital Mazovia jako jedyny w Polsce ma dwie konsole do operacji w asyście robota da Vinci>>>
Wprowadzenie tego świadczenia stanowi realizację opinii prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z 2017 roku, która wskazywała na zasadność finansowania tej technologii ze środków publicznych.
Analiza informacji naukowych wskazała, że przeprowadzenie zabiegu leczenia chirurgicznego raka gruczołu krokowego z zastosowaniem systemu robotowego w porównaniu do operacji klasycznych jest korzystniejsze z wielu względów, takich jak krótszy czas trwania operacji, długość pobytu pacjenta w szpitalu czy wystąpienie śródoperacyjnych zdarzeń niepożądanych, a także efektu zabiegu.
Ministerstwo Zdrowia podaje w uzasadnieniu do projektu, że wykonywanie tego świadczenia byłoby możliwe do realizacji docelowo w około 14 ośrodkach w Polsce, z czego 11 to szpitale publiczne.
Operacje z użyciem robota da Vinci wykonują także szpitale prywatne, między innymi – Hifu Clinic w Szpitalu Św. Elżbiety Grupy Lux Med, szpital Medicover oraz Szpital Mazovia.
Czytaj także: W HIFU Clinic kompleksowo dbamy o zdrowie mężczyzn>>>
Z ekonomicznego punktu widzenia, w świetle wytycznych praktyki klinicznej, uzasadnione jest wykonywanie rocznie co najmniej 150 prostatektomii radykalnych wspomaganych robotami, aby była to procedura opłacalna kosztowo.
Zakładając, że w okresie dostosowawczym, świadczenie będzie realizowało około 7 ośrodków, a od trzeciego roku funkcjonowania świadczenia gwarantowanego około 14 ośrodków, w związku z tym niezbędne jest zabezpieczenie środków w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia w wysokości odpowiednio od około 1,5-3,0 mln złotych w pierwszym roku do 12,5-25 mln złotych w kolejnych latach – czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Nie prowadzono konsultacji poprzedzających przygotowanie projektu (tzw. pre-konsultacji).
Projekt rozporządzenia nie został także przekazany do konsultacji publicznych i opiniowania, z uwagi na charakter i pilność regulacji związanej z koniecznością jak najszybszego zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych społeczeństwa – czytamy w OSR, dołączonej do projektu.
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 25 stycznia 2022. Rozporządzenie zostało skierowane do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP.
Planowane jest, że rozporządzenie wejdzie w życie 1 kwietnia 2022 roku.
Czytaj także: Jednoczasowa operacja z użyciem techniki laparoskopowej i robotycznej w Szpitalu Medicover>>>