Lekarze z Medicover autorami aplikacji wspomagającej leczenie otyłości

Lekarz ze Szpitala Medicover dr n. med. Michał Janik, chirurg bariatra, wraz z zespołem opracował aplikację, która pozwala na oszacowanie utraty masy ciała pacjentów po operacji rękawowej resekcji żołądka. Intencją narzędzia Predict BMI jest zwiększanie świadomości pacjentów na temat realnych możliwości trwałej utraty wagi ciała.
Docelowo ma to nie tylko edukować, ale i stanowić motywację do kontynuowania dalszego procesu leczenia.
Predict BMI jest kalkulatorem umożliwiającym oszacowanie 12-miesięcznej utraty masy ciała po operacji metodą rękawowej resekcji żołądka.
-Algorytm, który temu służy, został opracowany w oparciu o populację pacjentów pochodzących z Polski, walidacja została natomiast wykonana na pacjentach operowanych w USA. Celem Predict BMI jest ustalanie realnych oczekiwań u pacjentów, którzy kwalifikowani są do operacji rękawowej resekcji żołądka. Sama aplikacja jest dedykowana specjalistom, którzy pracują z pacjentami bariatrycznymi, czyli internistom, chirurgom, dietetykom oraz psychologom. Osoby te mogą interpretować otrzymany wynik w odniesieniu do kontekstu klinicznego. Należy pamiętać, że estymacja opiera się o dane „historyczne”, a ostateczny efekt zależy w dużej mierze od wprowadzenia trwałych zmian w zakresie stylu życia – wyjaśnia dr Janik.
Czytaj także: Prywatne firmy umożliwiają dostęp do najnowszych technologii medycznych >>>
Doniesienia dotyczące chorób związanych z nadmierną masą ciała i jak i trudny przebieg Cociv-19 u pacjentów z otyłością, zwiększyły zainteresowanie dostępnymi metodami leczenia otyłości. Na popularności zyskuje leczenie chirurgiczne, które cechuje duża skuteczność, mała inwazyjność, a jego wpływ na wellbeing pacjenta, jak przekonują eksperci, jest ogromny.
Zwiększone zainteresowanie pacjentów operacyjnym leczeniem otyłości odnotował Szpital Medicover, który w pandemicznym czasie wykonał blisko 100 zaawansowanych zabiegów bariatrycznych.
-Obserwujemy istotny wzrost zainteresowania leczeniem otyłości. Wynika to zapewne z faktu, że w okresie pandemii wiele osób zredukowało aktywność fizyczną i zostało narażonych na wyjątkowy stres. Dodatkowo, liczne obserwacje, ukazujące cięższy przebieg Covid-19 u pacjentów z otyłością, otworzył oczy wielu ludziom na temat tego schorzenia, które wreszcie należycie zaczęło być postrzegane na szeroką skalę jako podstępna i przewlekła choroba – mówi dr Janik.
-Pacjenci są zdeterminowani, by skutecznie eliminować otyłość, stąd w okresie pandemii największym zainteresowaniem cieszy się chirurgiczne leczenie otyłości. Najbardziej popularną metodą tego typu leczenia, które oferujemy naszym pacjentom, jest rękawowa resekcja żołądka wykonywana sposobem minimalnie inwazyjnym – dodaje.
Jak przekonuje ekspert, resekcja żołądka daje imponujące rezultaty, szczególnie, gdy pacjent prowadzony jest nie tylko przez lekarza-bariatrę, ale i otoczony opieką dietetyka i psychologa.
Aktualne wskazania do operacji obejmują pacjentów, których wskaźnik BMI wynosi minimum 35 kg/m2 i występują choroby towarzyszące otyłości lub wskaźnik BMI przekracza 40 kg/m2. Wskazania te, jak sugeruje dr Michał Janik, mogą niebawem ulec zmianie. Medyczne względy pozwalają bowiem już teraz wykonywać te operacje u pacjentów z przedziału BMI 30-35 kg/m2. Jednak w tym przedziale operacje te wykonywane są wyłącznie w trybie komercyjnym.