Lux Med koordynuje nowy punkt medyczny w Ptak Warsaw Expo
Lux Med, który wcześniej prowadził w Ptak Warsaw Expo punkt pomocy doraźnej, teraz przy współpracy z innymi organizacjami i wolontariuszami pod auspicjami Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego organizuje w tym miejscu pomoc medyczną dla uchodźców w większym wymiarze.
W Park Warsaw Expo powstało miasteczko dla uchodźców, w którym schronienie znalazło około 8 tysięcy osób uciekających przed wojną na Ukrainie. Punkt medyczny zapewnia im niezbędną pomoc, działając 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu.
– Nie mogło nas tu zabraknąć. Zawiązała się koalicja ludzi dobrej woli – wolontariuszy, organizacji i firm, z udziałem służb wojewody warszawskiego. Robimy to co potrafimy najlepiej, czyli niesiemy pomoc medyczną – mówi Michał Rybak, wiceprezes Grupy Lux Med
– Oferujemy pomoc doraźną chirurgiczną, bardzo potrzebną z uwagi na urazy i rany, które dotyczą wielu uchodźców. Poza tym do dyspozycji jest pediatra, ponieważ Ukrainę opuszczają głównie rodziny z dziećmi, internista, który udziela pomocy osobom chorym przewlekle, także starszym, cierpiącym na nadciśnienie i inne choroby, lekarze medycyny rodzinnej czy lekarz ginekolog. Są ratownicy medyczni, pielęgniarki i położne oraz farmaceuci. Możemy zapewnić pomoc w takim wymiarze, jaki w takim modelu jest możliwy – informuje Monika Tomaszewska, z Pionu Medycznego Grupy Lux Med.
Lux Med pomaga osobom uciekającym przed wojną na różne sposoby. Osoby przyjeżdżające z Ukrainy, także innych narodowości, które przybyły do Polski po rozpoczęciu działań wojennych, otrzymują bezpłatną pomoc medyczną w centrach medycznych i szpitalach Grupy.
– Oferujemy usługi, wynikające z pilnej potrzeby medycznej, takie jak wsparcie w stanach nagłych lub w przypadku ostrych chorób infekcyjnych, ale także – w zakresie niezbędnej kontynuacji leczenia przewlekłego, w tym między innymi w chorobach onkologicznych. Pilna pomoc medyczna zapewniona jest we wszystkich centrach medycznych Lux Med oraz w 13-tu szpitalach należących do naszej Grupy. Obsługujemy około 1 000 pacjentów dziennie. Nasz zespół świadczy też pomoc doraźną między innymi na ternie Dworca Centralnego w Warszawie. Zapewniamy też wsparcie przy relokacji rodzin pracowników z granicy ukraińsko-polskiej – organizujemy pomoc prawną, logistyczną, a także finansową – dodaje Michał Rybak.