Lux Med: VI edycja akcji „Umiem Pomóc”

0
858

Ponad 600 uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Toruniu nauczy się zasad udzielania pierwszej pomocy. Praktyczne warsztaty i wykłady dla młodzieży przeprowadzi zespół wykwalifikowanych ratowników Akademii Ratownictwa Lux Med w ramach VI edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Umiem Pomóc”.

W bezpłatnych zajęciach wezmą udział wybrane szkoły ponadgimnazjalne z Torunia, które zgłosiły chęć udziału w przedsięwzięciu. W ramach kampanii wszystkie szkoły otrzymają certyfikaty poświadczające udział w zajęciach oraz materiały edukacyjne. Uczniowie natomiast uzyskają potwierdzenia w postaci praktycznych kart zawierających podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.

– Zdecydowana większość ankietowanych, czyli 96 procent uczniów, którzy przystąpili do zeszłorocznej edycji w Poznaniu, uznała, że regularne szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy są bardzo potrzebne. W ramach naszych działań edukacyjnych byliśmy już w wielu miastach w Polsce i rzeczywiście, za każdym razem, uczniowie powtarzają, że tego typu szkolenia stanowią dla nich ogromne wsparcie i pomagają przełamywać lęk, który często paraliżuje ich w sytuacji, gdy ktoś z otoczenia potrzebuje pomocy. Na co dzień dostrzegam wiele takich sytuacji. Dlatego, wspólnie z Akademią Ratownictwa Lux Med głęboko wierzymy w sens naszych działań, bo to pomoc zarówno dla potrzebującego, jak i dla nas – profesjonalnych ratowników. Walka o każdą minutę życia jest bezcenna, tak samo jak pomoc udzielona przed przyjazdem zespołu ratownictwa na miejsce zdarzenia – zaznacza lekarz Mariusz Pacałowski, dyrektor merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy Lux Med, jeden z inicjatorów kampanii.

Tegoroczną toruńską edycję kampanii wspiera lokalna administracja oraz media: TVP Bydgoszcz i Polskie Radio Pomorza i Kujaw. W akcji biorą udział uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego im. Samuela Bogumiła Lindego, VI Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru, VII Liceum Ogólnokształcącego im. Wandy Szuman, Liceum Akademickiego, Technikum nr 9, Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 3 oraz Zasadniczej Szkoły Budowlanej Blok.

Inicjatywa „Umiem Pomóc” trwa od 2011 roku, a jej celem jest zapoznanie uczniów klas II szkół ponadgimnazjalnych z zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz praktyczna nauka ratowania zdrowia i życia. Młodzież dowiaduje się także, jak pokonywać obawy, które często stanowią blokadę przed właściwym działaniem w sytuacji, gdy kluczowe znaczenie ma szybkie udzielenie pierwszej pomocy.

Program stanowi również istotne wsparcie procesu kształtowania wrażliwości społecznej młodych ludzi i wysiłku edukacyjnego szkół oraz nauczycieli w ramach przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa”. Do tej pory w ramach kampanii „Umiem Pomóc” przeszkolonych zostało łącznie prawie trzy i pół tysiąca uczniów z Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Trójmiasta oraz Poznania.

Więcej informacji o kampanii „Umiem Pomóc” znajduje się na stronie www.umiempomoc.pl.