Lux Med: zakończenie procesu przejęcia przez Bupa

0
936


Bupa, międzynarodowa grupa działająca na rynku opieki zdrowotnej, zakończyła proces przejęcia od firmy private equity Mid Europa Partners Grupy Lux Med, największej w Polsce prywatnej sieci medycznej. Cena nabycia wyniosła 400 mln euro (1 625 mln zł).

Oznacza to wejście na polski rynek grupy Bupa, która świadczy usługi medyczne dla 11,8 mln klientów na całym świecie. Bupa zapewni Lux Med finansową siłę, dostęp do międzynarodowego doświadczenia w dziedzinie ubezpieczeń zdrowotnych, prowadzenia szpitali, przychodni, domów opieki, a także długoterminowe wsparcie w działaniach na rzecz poprawy poziomu opieki zdrowotnej w Polsce. Przejęcie Lux Med. zostało zatwierdzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Szwedzki Urząd Nadzoru Finansowego.

– Przejęcie Lux Med to dla nas powód do wielkiego zadowolenia. Ta fantastyczna firma ma przed sobą wielką przyszłość w ramach grupy Bupa. Z ogromną satysfakcją podzielimy się z Lux Med naszym doświadczeniem na międzynarodowym rynku usług zdrowotnych. Mamy również nadzieję na uzyskanie od wysoko wykwalifikowanej kadry zarządzającej cennej wiedzy o polskim rynku i polskim modelu abonamentowej opieki zdrowotnej. Działalność Lux Med nadal koncentrować się będzie na realizacji strategii rozwoju firmy. Wspólnie będziemy pracować nad zapewnieniem większej liczbie Polaków dostępu do usług medycznych wysokiej jakości – mówi Stuart Fletcher, prezes Bupy.

Anna Rulkiewicz jako prezes nadal będzie kierować Lux Med, korzystając ze wsparcia jej zespołu zarządzającego. Zgodnie z transakcją wszyscy pracownicy są w dalszym ciągu zatrudnieni przez Lux Med.

– Bardzo się cieszymy z przyłączenia do grupy Bupa. Doświadczenie na międzynarodowym rynku oraz długoterminowe zaangażowanie nowego inwestora w doskonalenie naszej działalności, będzie sprzyjać dalszemu wzrostowi i rozwojowi Lux Med, a także przyczyni się do polepszenia opieki zdrowotnej w Polsce – mówi Anna Rulkiewicz, prezes Lux Med.

W 2012 roku Bupa uzyskała 39,70 mld zł przychodów oraz 2,9 mld zł zysku, posiada więc środki finansowe, które może zainwestować w rozwój Lux Med. Bupa nie ma udziałowców, w pełni koncentruje się na opiece zdrowotnej i może działać z długoterminową perspektywą bez konieczności poddawania się bieżącej presji rynku.

Grupa prowadzi działalność na całym świecie, głównie w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Australii, Nowej Zelandii oraz w Stanach Zjednoczonych. Ma doświadczenie w szerokim zakresie usług medycznych, w tym w ubezpieczeniach zdrowotnych, medycynie pracy, profilaktyce i poradnictwie zdrowotnym, w zarządzaniu szpitalami, prowadzeniu przychodni oraz domów opieki dla osób w podeszłym wieku. Bupa osiąga też sukcesy w zarządzaniu zintegrowanymi usługami zdrowotnymi, co sprzyja poprawie jakości świadczeń, a także sprawia, że opieka zdrowotna staje się bardziej dostępna. W Hiszpanii na przykład, Bupa prowadzi zintegrowaną działalność obejmującą ubezpieczenia, szpitale, przychodnie lekarskie i gabinety stomatologiczne.

Ponadto w celu zapewnienia klientom najlepszych rozwiązań Bupa angażuje się we współpracę z innymi uczestnikami rynku zdrowia, w tym między innymi państwowymi systemami opieki zdrowotnej, innymi towarzystwami ubezpieczeniowymi i świadczeniodawcami. Na przykład w Hiszpanii i w Wielkiej Brytanii dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu, Bupa zapewnia opiekę pozaszpitalną oraz długoterminową na rzecz systemu publicznej opieki zdrowotnej.

Lux Med to największa prywatna firma medyczna w Polsce świadcząca usługi medyczne na rzecz około 1,2 mln klientów, lider na rynku usług ambulatoryjnych i największa w Polsce firma oferująca diagnostykę mobilną. Zatrudnia 8500 osób, w tym około 4100 lekarzy różnych specjalności. Posiada 114 placówek medycznych w Polsce, między innymi przychodnie lekarskie i przychodnie przyzakładowe oraz sieć ponad 1500 placówek współpracujących. Jest właścicielem czterech szpitali: dwóch szpitali jednodniowych (w Łodzi i Bełchatowie) oraz dwóch szpitali w Warszawie. Jeden z nich świadczy szeroki zakres usług specjalistycznych, a drugi specjalizuje się w endoskopii i chirurgii. Firma prowadzi jeden duży dom opieki w Warszawie.