Lux Med: znany sportowiec i dziennikarz skorzystali z badań dla aktywnych

0
983

Michał Bąkiewicz, siatkarz i olimpijczyk oraz Przemek Iwańczyk, dziennikarz skorzystali z programu kompleksowej diagnostyki dla osób uprawiających sport i przebadali się pod okiem ekspertów w Carolina Medical Center.

– Każdy, kto zaczyna przygodę ze sportem powinien zadbać o stałą kontrolę możliwości swojego organizmu. Sport trzeba uprawiać mądrze, ponieważ zmniejszamy wtedy ryzyko problemów w przyszłości – mówi Michał Bąkiewicz. – Czas poświęcony na kompleksowe badania na pewno nie jest stracony. Jako zawodowy sportowiec zwracam na to szczególną uwagę.

Sportowiec przypomina, że przygotowanie do uprawiania aktywności fizycznej nie kończy się na dobrych chęciach i motywacji czy zakupie profesjonalnego stroju i odpowiedniego sprzętu. Równie istotnymi elementami są dobra kondycja fizyczna i stan zdrowia, które umożliwią nam czerpanie przyjemności z uprawiania ulubionej dyscypliny. Bywa, że niektórzy podejmując wysiłek fizyczny po jakimś czasie z niego rezygnują z uwagi na pojawiające się dolegliwości np. przeciążenia stawów czy ból w klatce piersiowej. Tymczasem, dzięki właściwej profilaktyce i stałej kontroli swojego ciała, można zmniejszyć ryzyko urazów wykluczających dalszą aktywność fizyczną.
– Teraz już wiem jak istotna jest kontrola i pełna diagnostyka sportowa. Sport to moja ogromna pasja – jako dziennikarz sportowy żyję nim w pracy i w domu. Takie dni, jak ten, spędzony na kompleksowych badaniach, przypominają mi o tym, że warto się zatrzymać, wygospodarować czas i zrobić pełny „przegląd”. Wiem, na co mnie stać i mogę biegać dalej, a dzięki systematycznym treningom wzmacniam swoją kondycję każdego dnia – mówi Przemysław Iwańczyk, dziennikarz sportowy, pasjonat sportu.

Kompleksowa diagnostyka pozwala skutecznie ocenić ryzyko zaburzeń i potencjalnych urazów związanych z uprawianiem wybranej dyscypliny.
– Badania kardiologiczne pozwalają określić możliwość wystąpienia najczęstszych schorzeń układu krążenia, w tym groźnych zaburzeń rytmu serca, odpowiedzialnych za nagłe zatrzymanie krążenia podczas nasilonego wysiłku fizycznego – mówi lek. med. Beata Przybycień-Łyszczyk, specjalista chorób wewnętrznych Lux Med.

Z kolei dzięki diagnostyce funkcjonalnej można przeprowadzić analizę chodu, biegu i równowagi. Są one zalecane zarówno sportowcom zawodowym, olimpijczykom przygotowującym się do zawodów, jak tym, którzy cenią swoje zdrowie, chcą bezpiecznie uprawiać aktywność fizyczną i zadbać przy tym o właściwą profilaktykę.
– Kompleksowa diagnostyka funkcjonalna jest niezwykle cennym elementem planu treningowego niezależnie od tego, czy sport jest zawodem, pasją czy dopiero zaczynamy swoją przygodę z aktywnością fizyczną” – mówi mgr Magdalena Syrek, fizjoterapeuta, specjalista diagnostyki funkcjonalnej ze szpitala Grupy Lux Med, Carolina Medical Center. – Każdy, kto chce poznać ograniczenia i możliwości swojego organizmu, wychwycić dysfunkcje i dostosować trening do indywidualnych predyspozycji powinien zadbać o odpowiednie przygotowanie i diagnostykę w tym zakresie – dodaje Magdalena Syrek.

Czytaj więcej: Carolina Medical Center: nowy pakiet diagnostyczny dla aktywnych>>>

Grupa Lux Med w 2014 roku została Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i będzie wspierać polską kadrę olimpijską dostarczając opiekę zdrowotną na najwyższym poziomie.