Mavit: nowoczesna diagnostyka zeza i oczopląsu

0
871

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego Mavit w Katowicach, jako pierwszy ośrodek w Polsce, rozpoczął stosowanie nowoczesnego urządzenia do diagnostyki zeza i oczopląsu GazeLab firmy BCN Innova. Działanie aparatu, oparte na zasadzie wideookulografii, pozwala w obiektywny sposób pozyskać dane służące ocenie, analizie oraz zaplanowaniu leczenia zeza i oczopląsu.

GazeLab jest urządzeniem przeznaczonym do nieinwazyjnego i precyzyjnego badania chorób związanych z dysfunkcjami biomechaniki oka w jego naturalnym stanie – w ruchu.

Powszechnie stosowany do pomiaru różnic położenia oka synoptofor jest narzędziem optycznym, obsługiwanym ręcznie i bardziej skomplikowanym w użyciu – w konsekwencji nie zapewnia wystarczającej precyzji, nie pozwala na pomiar złożonych chorób. Wynik badania jest subiektywny – zależy od obsługującego urządzenie i od stopnia zaangażowania pacjenta.

Innowacyjność GazeLab polega na tym, że w przeciwieństwie do większości urządzeń okulistycznych badających strukturę anatomiczną oka ze statycznego punktu dokonuje ono obiektywnego i dokładnego pomiaru oczu w ruchu. Badanie jest nieinwazyjne i bezpieczne, a samo urządzenie bardzo stabilne.

GazeLab ma postać hełmu zakładanego pacjentowi podczas badania. Urządzenie wyposażone jest w zintegrowany system projekcyjny, który przekazuje na przeciwległą ścianę wzorce, za którymi badany podąża wzrokiem. Gdy pacjent porusza głową zarówno system projekcyjny, jak i pomiarowy (dwie kamery video) poruszają się wraz z nim, zachowując stały punkt odniesienia, którym jest głowa pacjenta – nie podłoga (jak ma to miejsce w badaniu na synoptoforze). To zapobiega powstawaniu artefaktów wskutek ruchów głowy na podbródku urządzeń optycznych – tu głowa zawsze porusza się wraz z GazeLab. Dodatkowo urządzenie jest wyposażone w żyroskopowy system, który wykrywa przemieszczenia głowy względem hełmu i wysyła w takich przypadkach komunikat ostrzegawczy.

GazeLab pozwala uzyskać maksymalnie obiektywny i dokładny wynik badań. Umożliwia pomiar odchyleń oka, oczopląsu, refleksów źrenicowych i mrugania.

Wynik badania jest automatycznie generowany i dołączany do kartoteki pacjenta. Raporty są dostępne w dowolnej chwili, co umożliwia porównanie wyników na każdym etapie diagnostyki. Możliwy jest także wybór formatu raportów: druk, plik pdf, poczta elektroniczna. Zdjęcia i nagrania z badania są automatycznie zachowywane.

GazeLab to jedyne obecne na rynku precyzyjne urządzenie do badania i dokładnego pomiaru ruchomych części oka.

Centrum Medyczne Mavit prowadzi w Katowicach Szpital Specjalistyczny przy ulicy Szopienickiej, który oferuje usługi diagnostyczne oraz operacyjne z zakresu okulistyki, laryngologii oraz chirurgii szczękowo-twarzowej.

W Warszawie Mavit prowadzi szpital okulistyczny mieszczący się przy ulicy Podleśnej 61, na Bielanach, oraz ośrodek okulistyczny przy ulicy Migdałowej na Ursynowie.