Med Polonia: innowacyjne operacje endoskopowe kręgosłupa

0
1009


W poznańskim szpitalu Med Polonia pod koniec września 2013 roku zostały wykonane innowacyjne operacje, podczas których pacjentom usunięto wypadnięte dyski za pomocą nowoczesnej techniki endoskopowej z bocznego dostępu do kręgosłupa.

– Tego rodzaju operacja polega na precyzyjnym wprowadzeniu cienkiego endoskopu w okolice wypadniętego dysku, który jest następnie fragmentami usuwany. Cięcie na skórze ma długość 7 mm i znajduje się z boku kręgosłupa, dzięki czemu operacja ta jest jeszcze mniej inwazyjna niż dotychczas przeprowadzane – mówi dr n. med. Jacek Janicki, specjalista w dziedzinie neurochirurgii z poznańskiego Szpitala Med Polonia. – Dr Guntram Krzok, który również przeprowadzał zabieg, jest jednym z najbardziej doświadczonych specjalistów w dziedzinie chirurgii endoskopowej kręgosłupa. Wykonał już ponad 2,5 tysiąca takich operacji. Cieszymy się, że mogliśmy go gościć w naszym szpitalu i z nim współpracować – dodaje.

Wykorzystanie technik endoskopowych w leczeniu dyskopatii lędźwiowej pozwala przede wszystkim na znaczną poprawę komfortu pacjenta w porównaniu z procedurami tradycyjnymi. Zmniejsza też ryzyko powikłań i umożliwia szybsze uruchomienie oraz znaczne skrócenie pobytu w szpitalu.

– Po operacji pacjenci byli hospitalizowani tylko jedną dobę – mówi dr Jacek Janicki. – Oszczędniejszy dostęp operacyjny i mniejsza traumatyzacja tkanek zagwarantowały im także odczuwanie mniejszego bólu pooperacyjnego – dodaje. Pacjenci nie wymagają specjalnej rehabilitacji, a do pracy wrócą w ciągu czterech-sześciu tygodni.

W Med Polonii od początku działalności w ramach leczenia dyskopatii lędźwiowej przeprowadzane są małoinwazyjne operacje. Aktualnie ten szpital jest wiodącą placówką w kraju pod względem liczby wykonywanych operacji laserowych i endoskopowych.

Med Polonia to prywatny poznański szpital i przychodnia. Placówka oferuje różnorodne usługi medyczne: leczenie szpitalne w zakresie ortopedii, chirurgii, laryngologii, ginekologii, okulistyki, oraz diagnostykę, konsultacje ambulatoryjne i profilaktykę. Tylko w roku 2012 w poradni wykonano około 35 tysięcy usług medycznych, a na bloku operacyjnym blisko 2,3 tysiąca operacji.

Placówka wykonuje świadczenia w ramach leczenia prywatnego, współpracy z firmami ubezpieczeniowymi oferującymi opiekę zdrowotną, a także kontraktu podpisanego z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kontrakt na rok 2013 ma wartość 3 935 270,90 zł. Środki te finansują ambulatoryjną opiekę specjalistyczną oraz leczenie szpitalne w zakresie okulistyki, ginekologii, chirurgii ogólnej, urologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu.