Med-Polonia: małoinwazyjna chirurgia kręgosłupa

0
739


Poznański Szpital Med.-Polonia rozszerzył zakres oferowanych usług o wysokospecjalistyczne małoinwazyjne zabiegi stosowane między innymi w przypadku dyskopatii lędźwiowej, takie jest przezskórna laserowa dekompresja dysku czy mikrodysektomia endoskopowa. Zabiegi są komercyjne.

Zabiegi te wykorzystują najnowsze technologie medyczne. Wskazaniem do zastosowania przezskórnej laserowej dekompresji dysku jest dyskopatia, w której nie ma dużego przemieszczenia uwypuklonych fragmentów dysku. Zabieg polega na wprowadzeniu do chorego krążka międzykręgowego specjalnej igły, której położenie kontroluje się aparatem RTG lub tomografem komputerowym. Następnie do igły wprowadza się światłowód, przez który emitowana jest dawka energii wytworzona przez laser medyczny. Zabieg ten trwa od 15 do 30 minut. Dla komfortu pacjentów przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym lub w krótkiej sedacji dożylnej.

W przypadku, gdy nastąpiło duże przemieszczenie krążka międzykręgowego do kanału kręgowego, wskazane jest wykorzystanie mikrochirurgicznej techniki leczniczej nazywanej mikrodysektomią endoskopową. Jest ona odmianą stosowanych powszechnie technik laparoskopowych. Zaletą tej metody jest jej mała inwazyjność – polega ona na wykonaniu przez neurochirurga nacięcia na skórze o długości około 1,5-2 cm, a następnie rozwarstwieniu mięśni (bez ich rozcinania) i przeprowadzeniu zabiegu w bardzo małej przestrzeni.

Med-Polonia to prywatny szpital i przychodnia. Placówka specjalizuje się w ortopedii i kompleksowej rehabilitacji. Dotychczas bazowała głównie na usługach komercyjnych. Ma również podpisane umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi i placówkami medycznymi takimi, jak: Allianz, Inter Ubezpieczenia, Medica Polska, Lux Med, Medicover, Polmed czy Signal Iduna.

Grupa Med-Polonia obejmuje oprócz Szpitala Med-Polonia także Ortop Poliklinikę, specjalistyczny ośrodek ukierunkowany na diagnostykę i leczenie schorzeń i zniekształceń narządu ruchu ze szczególnym uwzględnieniem rzadkich schorzeń i powikłań wcześniejszego leczenia.

Med-Polonia oferuje zarówno usługi komercyjne jak i finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Wartość kontraktu na rok 2012 miała wartość 3 772 444,30 zł. Środki te finansowały głównie leczenie szpitalne, na które było przeznaczone 3,6 mln zł.