Med Polonia: nowa metoda leczenia zaćmy

0
878


Szpital Med Polonia z Poznania wprowadził do swojej oferty chirurgiczne leczenie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji. Zabieg jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest także możliwość skorzystania z zabiegu komercyjnego.

Terminy na zabieg finansowany w ramach kontraktu z NFZ wyznaczane są za około pół roku. Koszt zabiegu komercyjnego, który można wykonać w ciągu 2-3 tygodni, to 3,5 tys. zł.

Metoda fakoemulsyfikacji to metoda, która pozwala na szybką poprawę ostrości widzenia. W ramach tego zabiegu najpierw wykonuje się kilkumilimetrowe nacięcie i używając niewielkiego urządzenia, rozbija się zmętniałą soczewkę oka za pomocą ultradźwięków. Powstałe w ten sposób fragmenty są usuwane, a przez nacięcie wprowadza się zwijalną soczewkę wewnątrzgałkową o odpowiednio dobranych parametrach. Zabieg trwa kilkanaście minut i przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Nacięcie szybko się goi i nie wymaga stosowania jakichkolwiek szwów, ponieważ zamyka się samoistnie pod wpływem działania ciśnienia wewnątrzgałkowego. W większości przypadków poprawa ostrości widzenia jest natychmiastowa. Szpital można opuścić już kilka godzin po przeprowadzeniu fakoemulsyfikacji.

Zaćma (zwana też kataraktą) to dolegliwość, która dotyka około 800 tysięcy Polaków. Charakterystycznym objawem choroby jest stopniowe pogarszanie się widzenia, którego nie daje się poprawić za pomocą okularów.

Med-Polonia to prywatny szpital i przychodnia. Placówka specjalizuje się w ortopedii i kompleksowej rehabilitacji. Grupa Med-Polonia obejmuje oprócz Szpitala Med-Polonia także Ortop Poliklinikę, specjalistyczny ośrodek ukierunkowany na diagnostykę i leczenie schorzeń i zniekształceń narządu ruchu ze szczególnym uwzględnieniem rzadkich schorzeń i powikłań wcześniejszego leczenia.

Med-Polonia oferuje zarówno usługi komercyjne jak i finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Wartość kontraktu z NFZ na rok 2013 ma wartość 3 903 420,90 zł.  Środki te finansują  głównie leczenie szpitalne w zakresie ginekologii, chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, urologii oraz okulistyki, na które jest przeznaczone ponad 3,8 mln zł. Placówka posiada również podpisane umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi i placówkami medycznymi takimi, jak: Allianz, Inter Ubezpieczenia, Medica Polska, Lux Med, Medicover, Polmed czy Signal Iduna.