MEDI-system: bezpłatne warsztaty dla opiekunów osób niesamodzielnych

0
832

Spółka MEDI-system organizuje w swojej najnowszej placówce Honorata w Chorzowie bezpłatne warsztaty dla opiekunów osób niesamodzielnych. To już kolejne takie przedsięwzięcie spółki, która w kwietniu 2016 zorganizowała podobne warsztaty w warszawskim ośrodku Mazovia.

– Bardzo duże zainteresowanie warsztatem zorganizowanym w ośrodku Mazovia, a także pozytywne opinie i podziękowania od jego uczestników utwierdziły nas w przekonaniu, że takie spotkania są potrzebne – mówi Jakub Piotrkiewicz, dyrektor ośrodka MEDI-system Honorata.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie MEDI-system wynika, że opiekunowie nieformalni obawiają się negatywnych skutków sprawowania swojej funkcji, takich jak utrata pracy, zmniejszenie zarobków czy stanów depresyjnych, wynikających z ograniczenia kontaktów towarzyskich i izolacji społecznej. MEDI-system ma ponad 15-letnie doświadczenie w opiece długoterminowej i chce dzielić się profesjonalną wiedzą w zakresie zasad i technik właściwego zajmowania się osobami starszymi i niesamodzielnymi z opiekunami domowymi.

Warsztaty są skierowane do wszystkich osób zapewniających opiekę domową niesamodzielnym czy przewlekle chorym bliskim w podeszłym wieku. Zaproszenie jest jednak kierowane w szczególności do „początkujących” opiekunów, którzy – dzięki praktycznym wskazówkom – mogą już od pierwszych dni sprawowania opieki stosować techniki i sposoby, które im to ułatwią.

Warsztaty odbędą się w sobotę 11 czerwca 2016 w godzinach od 10.00 do 15.00 w ośrodku MEDI-system Honorata, zlokalizowanym w Chorzowie przy ulicy Głównej 31. Będą się składać z trzech części: opiekuńczo-pielęgniarskiej, rehabilitacyjnej i psychologicznej. Poprowadzą je specjaliści z ośrodka z wieloletnim doświadczeniem zawodowym .

Moduł  opiekuńczo-pielęgniarski obejmie zagadnienia dotyczące systemu opieki długoterminowej w Polsce, skutków długotrwałego unieruchomienia ze strony poszczególnych narządów i układów, Wielkich Zespołów Geriatrycznych (między innymi upadki i zaburzenia lokomocji, nietrzymanie moczu i stolca, zakażenia układu moczowego), żywienie osoby w wieku podeszłym lub przewlekle chorej  (zaburzenia i brak odruchu połykowego). Części teoretycznej będzie towarzyszyć część praktyczna.

Podczas modułu rehabilitacyjnego zostaną przedstawione pozycje ułożeniowe i wskazówki – jak je prawidłowo zmieniać nie szkodząc sobie ani choremu, pozycje ułożeniowe podczas posiłków, sposoby przemieszczania pacjenta bez użycia siły, aktywizowanie chorego.

– Warsztaty będą miały charakter praktyczny. Chcemy pokazać opiekunom jak zajmować się bliskim w taki sposób, by choremu pomóc, a sobie nie zaszkodzić. Dlatego skupimy się na nauce prawidłowego układania pacjentów, aby zapobiegać odleżynom i nie wywoływać patologicznego napięcia mięśniowego. Pokażemy jak zmieniać pozycje osoby leżącej, w jakiej pozycji karmić, myć pacjenta, jak przesadzać pacjenta z łóżka na wózek, fotel czy też jak pomagać przy poruszaniu się, aby uniknąć upadków – mówi Joanna Mazur, kierownik Zespołu Rehabilitacyjnego z ośrodka Honorata.

Honorata to ośrodek dla osób przewlekle chorych, wymagających rehabilitacji, usprawniania lub stałej opieki całodobowej będący częścią największej w Polsce sieci placówek opiekuńczo-leczniczych-rehabilitacyjnych MEDI-system.

Oferta ośrodka jest skierowana do osób chorych, które ze względu na charakter schorzenia i trudy związane z opieką nie mogą być dłużej pielęgnowane w domu i obejmuje  pięć kategorii specjalistycznych usług: pobyt opiekuńczo-leczniczy – według autorskiego programu specjalistów, opieka nad pacjentami z chorobami otępiennymi – w każdym stadium choroby, opieka pooperacyjna i pourazowa – np. po endoprotezoplastyce stawu biodrowego, po złamaniach szyjki kości udowej, po skręceniach i złamaniach, rehabilitacja neurologiczna i opieka nad osobami po udarach mózgu, urazie rdzenia kręgowego, ze schorzeniami neurologicznymi oraz pobyty krótkoterminowe – usprawniające dla pacjentów oraz wyręczające dla opiekunów.

Spółka MEDI-system, świadcząca usługi w zakresie opieki długoterminowej i rehabilitacji, powstała w 2001 roku. Oferuje ponad 700 miejsc w siedmiu nowoczesnych ośrodkach na Mazowszu i na Śląsku. Z oferty tej największej w Polsce sieciowej firmy w zakresie usług opieki długoterminowej skorzystało dotychczas ponad 10 000 pacjentów. Ośrodki specjalizują się w rehabilitacji neurologicznej, ortopedycznej, ogólnoustrojowej i kardiologicznej oraz usługach opiekuńczo-leczniczych.

Podopiecznymi MEDI-system są także osoby dotknięte tzw. chorobami otępiennymi (demencja) w przebiegu głównie choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, zaburzeniami poznawczymi, choroby Picka, pląsawicy Huntingtona, neuroboreliozy i innych. Usługi MEDI-system są kierowane do osób, które zakończyły pobyt w szpitalu po przebytej chorobie lub operacji, ale nie są jeszcze gotowe, by funkcjonować samodzielnie. O zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów dba ponad 500-osobowy zespół rehabilitantów oraz pielęgniarek, a także lekarze, psychologowie, terapeuci, opiekunki, personel pomocniczy i administracyjny. Ośrodki MEDI-system oferują opiekę na oddziałach rehabilitacyjnych oraz w ośrodkach opiekuńczo-leczniczych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (ZOL) lub w formie komercyjnej.  Od 1 stycznia 2016 roku MEDI-system jest częścią europejskiej sieci centrów i rehabilitacji ORPEA, obecnej w branży od 25 lat z potencjałem blisko 70 000 miejsc w 9 krajach (m.in. Francji, Niemczech, Szwajcarii i Belgii).