MEDI-system: nowe usługi rehabilitacyjne w ramach NFZ
Ośrodek MEDI-system Marianna, zlokalizowany niedaleko Warszawy, w Majdanie, gmina Wiązowna, wprowadził kolejną usługę finansowaną w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia – rehabilitację kardiologiczną w ośrodku dziennym oraz telerehabilitację hybrydową.
Oznacza to, że pacjenci po zawale, plastyce naczyń wieńcowych czy zabiegach kardiochirurgicznych mogą się rehabilitować przebywając w ośrodku przez kilka godzin dziennie, a nie – jak do tej pory – wyłącznie w trybie całodobowym. Poza tym, w przypadku obu rodzajów rehabilitacji kardiologicznej (stacjonarnej i w trybie dziennym) możliwa jest telerehabilitacja, czyli kontynuacja rehabilitacji kardiologicznej w domu.
– Wprowadziliśmy usługę z myślą o pacjentach kardiologicznych, którzy nie wymagają całodobowej opieki medycznej i dlatego mogą przyjeżdżać na rehabilitację do ośrodka na kilka godzin dziennie. W tym czasie pozostają pod naszym nadzorem, a w razie konieczności mają możliwość skorzystania z porady kardiologa czy innego specjalisty. Ci pacjenci są zwykle chętni do przejścia na telerehabilitację, gdy tylko jest to możliwe. To z kolei przyspiesza ich powrót do normalnego życia, również zawodowego – mówi dr Katarzyna Jacewicz-Płusa, kardiolog z Ośrodka MEDI-system Marianna.
Rehabilitacja kardiologiczna jest kluczowym sposobem na skrócenie czasu leczenia po zawale i zmniejszenie śmiertelności z powodu ostrych incydentów sercowych. Jest prowadzona w oparciu o indywidualnie dobrany schemat treningowy, przygotowany przez zespół lekarzy specjalistów – kardiologa oraz lekarza rehabilitacji medycznej lub balneologii i medycyny fizykalnej we współpracy z magistrem fizjoterapii.
Rehabilitacja obejmuje trening interwałowy na cykloergometrze i innym sprzęcie, gimnastykę ogólnie usprawniającą na sali gimnastycznej, zajęcia edukacyjne ukierunkowane na profilaktykę chorób układu krążenia, wtórną prewencję i rehabilitację.
Czas trwania rehabilitacji kardiologicznej ustalany jest indywidualnie przez lekarza ośrodka dziennego i wynosi nie więcej niż 24 dni zabiegowe w okresie 90 dni.
W ramach kontraktu z NFZ pacjenci ośrodka MEDI-system Marianna mogą korzystać z fizjoterapii ambulatoryjnej, rehabilitacji neurologicznej, rehabilitacji ogólnoustrojowej, oraz kardiologicznej.
MEDI-system prowadzi 9 placówek. W województwie mazowieckim są to placówki w Warszawie, przy ulicy Mazowieckiej (MEDI-system Mazovia), gdzie działa oddział rehabilitacji i ośrodek opiekuńczo-leczniczy, w Bielawie, w gminie Konstancin-Jeziorna (MEDI-system Konstancja i MEDI-system Konstancja 2), gdzie działa ośrodek opiekuńczo-leczniczy i oddział rehabilitacji oraz ośrodek wentylacji respiratorem, w Majdanie, w gminie Wiązowna (oddział MEDI-system Marianna), oferujący rehabilitację kardiologiczną i usługi opiekuńczo-lecznicze, w Wólce Ostrożeńskiej, w powiecie Garwolińskim (dwa ośrodki MEDI-system Ostrowia), gdzie działa oddział rehabilitacji oraz ośrodek opiekuńczo-leczniczy i oddział dla pacjentów z chorobami otępiennymi. Niedawno przejęty MEDI-system Ostoya to dom opieki oferujący pobyty opiekuńcze dla seniorów, również cierpiących na choroby otępienne.
W województwie śląskim, w Chorzowie przy ulicy Głównej, działa MEDI-system Honorata, który prowadzi ośrodek opiekuńczo-leczniczy oraz oddział rehabilitacji.
Wrocławskie centrum MEDI-system Na Dyrekcyjnej (przedtem pod nazwą Angel Care) oferuje mieszkania dla seniorów, dom opieki oraz centrum chorób demencyjnych.
MEDI-system, świadczący usługi w zakresie opieki długoterminowej, rehabilitacji i opieki domowej, powstał w 2001 roku. Ośrodki spółki specjalizują się w usługach opiekuńczo-leczniczych oraz rehabilitacji neurologicznej, ortopedycznej, ogólnoustrojowej i kardiologicznej.
Ośrodki MEDI-system oferują opiekę na oddziałach rehabilitacyjnych oraz w ośrodkach opiekuńczo-leczniczych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (ZOL) lub w formie komercyjnej.
Od 1 stycznia 2016 roku MEDI-system jest częścią międzynarodowej sieci centrów i rehabilitacji Orpea.