MEDI-system otworzył nowy ośrodek w Konstancji

0
1208


Spółka MEDI-system, prowadząca sieć specjalistycznych stacjonarnych ośrodków rehabilitacyjnych i pielęgnacyjno-opiekuńczych, otworzyła nowy ośrodek w Konstancinie Jeziornej pod Warszawą – Konstancja II. Jest to największy w Polsce ośrodek dla osób wymagających wentylacji respiratorem. Dysponuje 60-cioma łóżkami. Koszt inwestycji wyniósł ponad 10 milionów złotych.

Inwestycja została sfinansowana ze środków własnych oraz częściowo z kredytu bankowego. MEDI–system opiekuje się pacjentami wentylowanymi mechanicznie oraz osobami w śpiączce, zarówno dorosłymi jak i dziećmi, od 2003 roku i jest największą i najbardziej doświadczoną w tym zakresie firmą medyczną w Polsce. Konstancja została stworzona i zaprojektowana z myślą o szczególnych potrzebach pacjentów, którymi MEDI – system się  zajmuje. Uwzględnił je także projekt architektoniczny.

– Całkowita zależność pacjentów od osób trzecich powoduje, że infrastruktura ośrodka musi pozwalać, aby w każdej chwili, przy każdej codziennej aktywności, do pacjenta mogły mieć jednocześnie swobodny dostęp dwie osoby z personelu. Swoboda ruchów zapewnia bezpieczeństwo przy przesadzaniu pacjenta na wózek, przy czynnościach toaletowych. Nic zbędnego nie stoi na  podłodze, wózki dla niepełnosprawnych nie tarasują korytarzy – przewidziano dla nich odpowiednie miejsce. Łazienki należałoby raczej nazwać pokojami kąpielowymi, w których jednocześnie mieści się przenośna wanna, łóżko, wózek, krzesło i nawet cztery osoby do obsługi pacjenta. Budynek „naszpikowany” jest elektroniką od inteligentnej wentylacji począwszy, przez system zabezpieczenia przeciwpożarowego, WiFi, instalacje nisko prądowe, aż po monitory z ekranami dotykowymi montowane na korytarzach, zapewniające upoważnionym osobom dostęp do informacji o pacjencie oraz obsługujące stworzony przez MEDI-system autorski, interaktywny system zarządzania pracą każdego członka zespołu, wdrażany obecnie we wszystkich ośrodkach firmy – mówi dr Zbigniew Jaranowski, dyrektor Ośrodka

MEDI–system opiekuje się pacjentami wentylowanymi respiratorem od ponad 10 lat. 
– W tej pionierskiej działalności musieliśmy stworzyć wszystko od zera. A więc zdecydować, jakie respiratory wybrać dla chorych, jak skutecznie i długoterminowo zabezpieczyć przed zakażeniami, jak porozumieć się z pacjentem, który mimo że jest w pełni świadomy porusza tylko powiekami, jak włączyć go w różne zajęcia, jak prowadzić rehabilitację, jak przymocować respirator do wózka inwalidzkiego, aby oderwać chorego od łóżka, jak bezpiecznie przełożyć do wanny, aby porządnie wykąpać, jak sprawdzać  procedury  bezpieczeństwa, jak rozmawiać z rodziną… A to wszystko bez korzystania z jakichkolwiek wzorców, gdyż zwyczajnie ich nie było. Tej działalności nie można po prostu zacząć prowadzić – trzeba nią przesiąknąć i pokochać. I co najważniejsze zaszczepić to podejście całemu zespołowi  – mówi Marcin Zawadzki, Prezes MEDI–system. 

Obecnie zajętych jest już połowa miejsc w nowym ośrodku, w większości przez pacjentów przeniesionych z dotychczasowej starszej części kompleksu.
– Obecnie jesteśmy w trakcie umawiania nowych pacjentów. Przyjmujemy osoby z całej Polski. Zablokowanie przyjęć spowodowane wypełnieniem się wszystkich miejsc w starym ośrodku spowodowało, że liczba oczekujących na przyjęcie istotnie wzrosła. Stopniowo będziemy przyjmować nowe osoby – mówi dyrektor Jaranowski. 

Usługi dla pacjentów w większości finansowane są w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obecnie w związku z uruchomieniem nowego ośrodka MEDI – system ubiega się o  renegocjację kontraktu celem zwiększenia środków do wykorzystania dla tej szczególnej grupy pacjentów. 

Spółka MEDI–system powstała w 2001 roku. Świadczy usługi w  zakresie rehabilitacji stacjonarnej oraz długotrwałej opieki medycznej pacjentom wymagającym codziennej, specjalistycznej pielęgnacji cierpiącym na szereg chorób uniemożliwiających właściwą opiekę w domu. Usługi są świadczone w placówkach –  MEDI–system Marianna w Majdanie (gmina Wiązowna), MEDI–system Konstancja w Konstancinie – Jeziornej, MEDI–system „Mazowia” przy ulicy Mazowieckiej w Warszawie oraz MEDI–system Ostrowia I. W czerwcu 2012 roku MEDI–system otworzył ośrodek Ostrowia II (ponad 90 łóżek) przeznaczony dla pacjentów z chorobą Alzheimera i innymi chorobami otępiennymi. Firma prowadzi także przychodnię przy ulicy Kijowskiej w Warszawie.
– Obecnie jesteśmy w trakcie pozyskiwania i realizacji kolejnych lokalizacji i budowania kolejnych ośrodków. W przyszłym roku po raz pierwszy wychodzimy poza województwo mazowieckie. Opracowujemy nowe usługi poszerzające naszą ofertę. Wprowadzamy nowe,  skuteczniejsze metody rehabilitacji – podsumowuje rozwój firmy prezes Zawadzki.

Kontrakt firmy MEDI-system z mazowieckiem oddziałem NFZ na rok 2012 ma wartość 19 560 356,42 zł i jest przeznaczony na rehabilitację leczniczą, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną oraz na świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze. Od roku 2011 udziałowcem firmy MEDI-system jest  fundusz Highlander Partners.