MEDI-system zaprasza na bezpłatne warsztaty dla opiekunów osób niesamodzielnych

0
1031

MEDI-system organizuje warsztaty skierowane do osób zapewniających opiekę domową niesamodzielnym czy przewlekle chorym bliskim w podeszłym wieku. Zaproszenie jest kierowane w szczególności do „początkujących” opiekunów, którzy – dzięki praktycznym wskazówkom – mogą już od pierwszych dni sprawowania opieki uniknąć błędów niekorzystnych dla chorego i dla siebie.

Szacuje się, że w Polsce jest ponad milion przewlekle chorych osób starszych, którymi zajmują się głównie najbliżsi (ponad 90 procent przypadków).  Warsztaty organizowane przez MEDI-system mają wesprzeć opiekunów nieformalnych w tej odpowiedzialnej i bardzo trudnej roli.

Jak wynika z danych GUS, w latach 2010-2035 odsetek osób w wieku 80 lat i więcej zwiększy się w naszym kraju dwukrotnie, a już za 15 lat osiągnie poziom ponad 2 miliony. Według Eurostatu, takie tempo demograficznego starzenia się ludności stawia nas w czołówce Unii Europejskiej. To oznacza, że będzie rosła liczba seniorów wymagających opieki.

– Opieka nad osobami starszymi, niesamodzielnymi jest w naszym kraju sprawowana głównie przez rodzinę. Jest to ciężka i stresująca praca na pełny etat, która często wymaga reorganizacji życia prywatnego  i zawodowego. Z badań przeprowadzonych na zlecenie MEDI-system wynika, że opiekunowie nieformalni obawiają się negatywnych skutków sprawowania swojej funkcji, takich jak utrata pracy, zmniejszenie zarobków czy stanów depresyjnych, wynikających z ograniczenia kontaktów towarzyskich i izolacji społecznej. Nasze ponad 15-letnie doświadczenie w opiece długoterminowej pokazuje, że powinna ona uwzględniać również pomoc dla opiekunów. Głęboko wierzę, że nasz program CSR, zakładający cykliczne warsztaty dla tej grupy osób, wpłynie nie tylko na poprawę rodzinnych kompetencji opiekuńczych, ale również wesprze opiekunów  w tej jakże odpowiedzialnej roli – mówi Beata Leszczyńska, prezes MEDI-system.

Pierwszy z cyklu warsztatów odbędzie się w sobotę 23 kwietnia w godz. 10.00 – 14.00 w ośrodku MEDI-system Mazowia, zlokalizowanym w ścisłym centrum Warszawy, przy ulicy Mazowieckiej 6/8 (nieopodal stacji metra Świętokrzyska i Nowy Świat-Uniwersytet). Warsztaty będą się składać z trzech części: opiekuńczo-pielęgniarskiej, rehabilitacyjnej i psychologicznej. Poprowadzą je specjaliści MEDI-system z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Moduł  opiekuńczo-pielęgniarski obejmie zagadnienia dotyczące systemu opieki długoterminowej w Polsce, skutków długotrwałego unieruchomienia ze strony poszczególnych narządów i układów, Wielkich Zespołów Geriatrycznych (między innymi upadki i zaburzenia lokomocji, nietrzymanie moczu i stolca, zakażenia układu moczowego), żywienie osoby w wieku podeszłym/przewlekle chorej  (zaburzenia i brak odruchu połykowego). Części teoretycznej będzie towarzyszyć część praktyczna.

Podczas modułu rehabilitacyjnego zostaną przedstawione pozycje ułożeniowe i wskazówki – jak je prawidłowo zmieniać nie szkodząc sobie ani choremu, pozycje ułożeniowe podczas posiłków, sposoby przemieszczania pacjenta bez użycia siły, aktywizowanie chorego.

– Warsztaty będą miały charakter praktyczny. Chcemy pokazać opiekunom jak zajmować się bliskim w taki sposób, by choremu pomóc, a sobie nie zaszkodzić. Dlatego skupimy się na nauce prawidłowego układania pacjentów, aby zapobiegać odleżynom i nie wywoływać patologicznego napięcia mięśniowego. Pokażemy jak zmieniać pozycje osoby leżącej, w jakiej pozycji karmić, myć pacjenta, jak przesadzać pacjenta z łóżka na wózek, fotel czy też jak pomagać przy poruszaniu się, aby uniknąć upadków – mówi Marcin Baranowski, dyrektor ds. rehabilitacji w MEDI-system.

Część trzecia, prowadzona przez psychologa, będzie dotyczyć zespołu stresu opiekuna – jego przyczyn, objawów i skutków. Opiekunowie osób niesamodzielnych realnie oceniają swoją sytuację, postrzegając potencjalne problemy w postaci spadku zarobków, utraty pracy czy stanów nerwicowych, jako skutki sprawowania długotrwałej opieki nad chorym. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jakie formy pomocy są wskazane, by zapobiec powstawaniu zespołu stresu opiekuna lub zmniejszyć jego szkodliwe konsekwencje.

Aby zapisać się na warsztat można przesłać meila na adres warsztaty@medisystem.pl lub dzwoniąc na infolinię MEDI-system: 22 266 88 41.

Zapisy są przyjmowane do 20 kwietnia 2016 roku.

Spółka MEDI-system, świadcząca usługi w zakresie opieki długoterminowej i rehabilitacji, powstała w 2001 roku. Oferuje ponad 700 miejsc w siedmiu nowoczesnych ośrodkach na Mazowszu i na Śląsku. Z oferty tej największej w Polsce sieciowej firmy w zakresie usług opieki długoterminowej skorzystało dotychczas ponad 10 000 pacjentów.

Ośrodki specjalizują się w rehabilitacji neurologicznej, ortopedycznej, ogólnoustrojowej i kardiologicznej oraz usługach opiekuńczo-leczniczych. Podopiecznymi MEDI-system są także osoby dotknięte tzw. chorobami otępiennymi (demencja) w przebiegu głównie choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, z zaburzeniami poznawczymi, w przebiegu choroby Picka, pląsawicy Huntingtona, neuroboreliozy i innych. Usługi MEDI-system są kierowane do osób, które zakończyły pobyt w szpitalu po przebytej chorobie lub operacji, ale nie są jeszcze gotowe, by funkcjonować samodzielnie.

O zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów dba ponad 500-osobowy zespół rehabilitantów oraz pielęgniarek, a także lekarze, psychologowie, terapeuci, opiekunki, personel pomocniczy i administracyjny. Ośrodki MEDI-system oferują opiekę na oddziałach rehabilitacyjnych oraz w ośrodkach opiekuńczo-leczniczych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (ZOL) lub w formie komercyjnej.  Od 1 stycznia 2016 roku MEDI-system jest częścią europejskiej sieci centrów i rehabilitacji ORPEA, obecnej w branży od 25 lat z potencjałem blisko 70 000 miejsc w 9 krajach, między innymi we Francji, Niemczech, Szwajcarii i Belgii.